Mjanmar odbacuje tvrdnje o novim masovnim grobnicama u Rakhineu

Autor:

epa06438007 A soldier stands near the makeshift tents for Rohingya people, locally called Bangali, who will be repatriated from Bangladesh, in Maungdaw township, Rakhine State, western Myanmar, 14 January 2018. According to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), more than 650,000 Rohingya refugees have fled Myanmar since the army launched a military offensive on 25 August 2017 the after Rohingya rebels had mounted a series of attacks on multiple government posts.  EPA/NYUNT WIN

Mjanmar je u petak odbacio tvrdnje o postojanju novih masovnih grobnica u pokrajini Rakhine, gdje je vojna ofenziva na pobunjenike pokrenula egzodus više od 690.000 pripadnika manjine Rohindža u susjedni Bangladeš.

Agencija Associated Press potvrdila je postojanje više od pet ranije neregistriranih masovnih grobnica u selu Gu Dar Pyin kroz razgovore s preživjelima u izbjegličkim kampovima u Bangladešu i preko videosnimki na mobitelu.

Odbor za informiranje mjanmarske vlade, dio ureda civilne čelnice Aung San Suu Kyi, priopćio je putem svoje stranice Facebook da su lokalne vlasti i sigurnosni dužnosnici osnovali “skupinu na terenu” koji će istražiti te tvrdnje.

“Tim je otišao na lokacije koje se spominju u AP-ovoj priči kao mjesta gdje su pokopana tijela ubijenih i zaključili da priča nije točna”, stoji u priopćenju.

“Osim toga, susreli su se s lokalnim stanovnicima i starješinama i upitali ih je li bilo masovnih ubojstava, a oni su rekli da nije”, dodaje se.

No u priopćenju piše i kako je 19 “terorista” ubijeno kad su napali sigurnosne snage u selu krajem kolovoza, te da su njihova tijela “propisno zakopana”.

Dvoje lokalnih Rohindža, koji su i dalje u tom selu i koji su razgovarali telefonskim putem s novinarima Reutersa, odbacili su to priopćenje i ponovili kako se ondje nalaze masovne grobnice. Potvrdili su da su vladini službenici u petak posjetili to mjesto, fotografirali ga i održali sastanke sa stanovnicima.

Novinarima nije dopušten pristup u to područje koje se nalazi na sjeveru Rakhinea.

Ujedinjeni narodi osudili su vojnu kampanju kao etničko čišćenje. Vlasti Mjanmara takve optužbe odbacuju i tvrde da vojska provodi legitimnu operaciju gušenja pobune.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.