May predstavila britanske želje oko budućeg trgovinskog odnosa s EU-om

Autor:

epa06483917 Pro EU campaigners protest outside parliament in London, Britain, 29 January 2018. British Prime Minister Theresa May is facing pressure from Tory Party members amid deepening divisions over Brexit.  EPA/ANDY RAIN

Britanska premijerka Theresa May u petak je pozvala na duboko partnerstvo s Europskom unijom nakon Brexita, izrazivši ambicije o prilagođenom sporazumu za Veliku Britaniju s novim aranžmanima za regulacije i financijske usluge.

May je rekla da će novi trgovinski odnos zahtijevati obvezujuće recipročne dogovore no da britanski zakoni ne trebaju biti kao europski da bi se postigle iste posljedice regulacija.

Britanska premijerka je najavila kako će se njezina država u području kemijske industrije, avijacije i medicine prilagoditi europskoj regulaciji, te je predložila efikasno carinsko partnerstvo s istim carinama za dobra prodana EU-u.

“Približavamo se ključnom trenutku”, poručila je premijerka veleposlanicima i poslovnim čelnicima u Mansion Houseu koji se nalazi u srcu financijske četvrti Londona.

“Trebat će nam mehanizam arbitraže koji je potpuno neovisan, nešto što je uobičajeno u sporazumima o slobodnoj trgovini”, rekla je May.

Dodala je da financijske usluge moraju biti dio budućeg odnosa i da Britanija treba kooperativne i objektivne okvire za nadzor trgovine takvim uslugama.

Njezino obraćanje dio je niza izlaganja njezinih ministara o tome kako Britanija vidi svoju budućnost izvan EU-a i svoje buduće ekonomsko ustrojstvo nakon što je u tom savezu provela više od 40 godina.

EU čelnici su sve frustriraniji jer smatraju da London ne daje dovoljno pojedinosti oko svoje budućnosti izvan saveza, a Michel Barnier, glavni pregovarač Bruxellesa, upozorio je da nema dovoljno vremena za postizanje sporazuma do listopada uoči britanskog izlaska 2019.

May, oslabljena nakon gubitka parlamentarne većine na prošlogodišnjim prijevremenim izborima, bori se da zadovolji zahtjeve ne samo EU dužnosnika nego i zaraćenih frakcija među svojim konzervativcima i velikim tvrtkama koje očajno traže pojašnjenja.

Jedan od najtežih izazova za London je kako izbjeći “tvrdu” granicu između Sjeverne Irske i Republike Irske. EU je ovog tjedna predstavila plan u sklopu kojeg bi sjeverni dio irskog otoka koji pripada Ujedinjenom Kraljevstvu ostao unutar europske bescarinske zone.

To znači da bi Sjeverna Irska mogla imati drugačija pravila od ostatka države, za što je May u srijedu rekla da se “nijedan britanski premijer ne može složiti s tim”.

“Od početka smo jasni oko toga da ne želimo povratak na tvrdu granicu u Sjevernoj Irskoj”, rekla je May.

“Kao što je neprihvatljivo vratiti se na takvu granicu, tako je neprihvatljivo i razbijati zajedničko tržište Ujedinjenog Kraljevstva stvarajući carinsku i regulatornu granicu na Irskom moru”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.