LP: Džeko odveo Romu u četvrtfinale

epa06551459 Cengiz Under (C) of Roma scores the opening goal during the UEFA Champions League round of 16, first leg soccer match between Shakhtar Donetsk and AS Roma in Kharkiv, Ukraine, 21 February 2018.  EPA/SERGEY DOLZHENKO

Nogometaši Rome plasirali su se u četvrtfinale Lige prvaka nakon što su u Rimu slavili protiv Šahtara s 1-0. U prvoj utakmici u Ukrajini Šahtar je pobijedio s 2-1.

Pogodak vrijedan četvrtfinala postigao je BiH reprezentativac Edin Džeko u 52. minuti, dok je Šahtar od 79. minute igrao bez isključenoga Ivana Ordeca.

Roma je zasluženo prošla Šahtar, nije primila gol na svom Olimpicu, a zahvaljujući junaku utakmice Džeki zabila je taj potreban gol za ulazak među osam najboljih klubova Staroga kontinenta. Talijani su se tako osvetili Šahtaru za poraz u osmini finala Lige prvaka 2011. godine, a Roma je prvi put prošla nokaut-fazu nakon što je izgubila prvu utakmicu.

Prvo poluvrijeme ponudilo je loš nogomet s vrlo malo šansi jer su obje momčadi igrale preoprezno. Već u 2. minuti susreta Džeko je imao sjajnu priliku, ali je pucao ravno u Pjatova. U 33. minuti uzvraća Šahtar, a udarac Ferreyre završio je tik pored vratnice.

Roma je u drugo poluvrijeme krenula odlučnije i to im se isplatilo u 52. minuti kada je zabio Edin Džeko. Strootman je uputio preciznu dubinsku loptu, Džeko je utrčao i pokraj Pjatova pogodio mrežu.  U 63. i 65. minuti Džeko je propustio ponovno pogoditi ukrajinsku mrežu, ali je u oba navrata iz dobrih pozicija pucao loše. U 79. minuti zbog povlačenja Džeke isključen je branič Šahtara Ivan Ordec, a s igračem manje Ukrajinci nisu mogli do izjednačenja.

ROMA – ŠAHTAR 1-0

Pred 60.000 gledatelja na stadionu Olimpico sudio je Alberto Undiano iz Španjolske.

Strijelci: 1-0 Džeko (52)

Crveni karton: Ordec (Šah, 79)

ROMA:  Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – De Rossi, Nainggolan, Strootman – Uender (Gerson, 65), Perotti – Džeko (El Shaarawy, 89)

ŠAHTAR: Pjatov – Butko, Ordec, Rakitskij, Ismaily – Fred, Stepanenko (Patrick, 79)  – Marlos (Dentinho, 82), Taison, Bernard – Ferreyra

OZNAKE: roma, šahtar, džeko