KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJADU Hrvatski košarkaši u finalu

Goran Kovacic/PIXSELL

Hrvatski košarkaše još jedna pobjeda dijeli od plasmana na Olimpijske igre u Rio de Janeiru, nakon što su u petak u Torinu svladali Grčku sa 66-61 (31-13, 13-21, 8-15, 14-12) u polufinalu kvalifikacijskog turnira.

Hrvatska reprezentacija je u dvoboj s Grcima ušla furiozno i odigrala možda i najboljih 12 minuta u posljednjih deset godina. Sve što su zamislili, izabranici Aleksandra Petrovića su u tom razdoblju i ostvarili, što je rezultiralo s nevjerojatnih +24 (37-13).

Naši su košarkaši preuzeli koncepcijski rizik i ostavili Grcima prostor na vanjskom šutu, ali su zaustavili prodore Nicka Calathesa i Giannisa Antetokounmpa. U tom razdoblju Hrvatska je imala 69 % realizacije i potpuna kontrolu reketa. Bojan Bogdanović je u prvoj četvrtini ubacio 11 poena bez promašaja iz igre, Krunoslav Simon je postigao osam poena uz odličnu organizaciju igre. Probuđeni Miro Bilan je postigao šest koševa, baš kao i Dario Šarić.

Kad se činilo da Grcima pomoći nama, da djeluju poput razbijene vojske, uslijedio je preokret. Grci su do poluvremena smanjili zaostatak na 10 koševa (44-34), dopustivši našim košarkašima u posljednjih šest minuta druge četvrtine samo pet koševa, od čega je samo jedan ubačaj bio iz igre.

Ništa bolje nije bilo ni nakon poluvremena. Sve do 28. minute Hrvatska je bila na samo dva koša Bogdanovića u trećoj četvrtini, oba iz slobodnih bacanja. Grci su preko Perperogloua u 37. minuti stigli do prvog vodstva na utakmici (46-48). Ipak, u završne dvije i pol minute treće četvrtine, Bogdanović i Šarić su pogodili teške šuteve pa se Hrvatska uspjela vratiti u vodstvo i s tri koša viška (52-49) dočekati završnih deset minuta.

U posljednjoj četvrtini hrvatska je obrana opet bila na razini s početka utakmice. Naši su košarkaši Grke ostavili bez ubačaja u prve tri i pol minute, a Bogdanović, Šarić i Hezonja donijeli su Hrvatskoj prednost od devet koševa za završnih pet minuta. To je bilo dovoljno, jer su nastavili igrati sjajnu obranu kojom su ostavili Grke na samo 12 koševa u posljednjoj četvrtini.

Bojan Bogdanović je ponovno bio najbolji strijelac Hrvatske s 20 koševa. Dario Šarić je uz 16 koševa imao osam skokova, a Krunoslav Simon je završio dvoboj s 11 poena i osam skokova. Roko Ukić je bio najbolji asistent (5), a veliki dužnik iz prvih utakmica Miro Bilan je postigao devet poena uz sedam skokova.

Kod Grka je najbolji strijelac bio Stratos Perperoglou s 13 koševa.

Hrvatska je izborila mjesto u finalu turnira u Torinu, koje je na rasporedu u subotu s početkom u 21 sat. Za drugo mjesto u finalu u petak od 21 sat u torinskoj Palaolimpico borit će se domaćin Italija i Meksiko.

HRVATSKA – GRČKA 66-61 (31-13, 13-21, 8-15, 14-12)

Torino. Palaolimpico, gledatelja: 5618. Suci: Boltauzer (Slovenija), Perez (Španjolska), Šluga (Ukrajina).

HRVATSKA: Babić, Krušlin, Stipčević, Simon 11, Hezonja 6, Šarić 16, Ukić 2, Planinić 2, Bilan 9, Šakić, Arapović, Bogdanović 20. Izbornik: Aleksandar Petrović.

Šut: 21/59. Šut za 3: 5/23. Sl. bacanja: 19/30. Skok: 42 (31+11). Asistencije: 12. Os. lopte: 2. Izg. lopte: 7. Blokade: 2. Os. pogreške: 24.

GRČKA: Athinaiou, Calathes 3, Bourousis 8, Mantzaris 3, Agravanis 7, Papapetrou 9, Charalamopoulous, Borgis, Perperoglou 13, G. Antetokounmpo 9, Koufos 4, T. Antetokounmpo 5

Šut: 21/64. Šut za 3: 8/34. Sl. bacanja: 11/14. Skok: 42 (31+11). Asistencije: 12. Os. lopte: 4. Izg. lopte: 12. Blokade: 6. Os. pogreške: 29.