Kršćani u Iraku ponovno slave Božić u svojoj crkvi

Autor:

epa05080526 An Iraqi Christian family attends a Christmas mass at the Anglican Church in Baghdad, Iraq 25 December 2015. Iraqi Christians quietly celebrated Christmas this year due to unrest in the north and west of the country caused by the group calling themselves the Islamic State (IS) which has forced an estimated 100,000 to 200,000 Christians to flee the northern province of Mosul, most of them to the to the mainly kurdish north or the Iraqi capital.  EPA/ALI ABBAS

Nekoliko stotina iračkih kršćana okupilo se u subotu u gradu Bartelli na sjeveru države koji je nedavno oslobođen od Islamske države, slaveći Božić po prvi puta od 2013. godine.

Grad Bartella, nekoć dom tisuća asirskih kršćana, napušten je u kolovozu 2014. kad je pao u ruke Islamske države koja je velikom brzinom osvojila teritorije u Iraku i susjednoj Siriji. Iračke su snage uz pomoć SAD-a taj grad oslobodile u prvim danima ofenzive koja je započela u listopadu.

Žene sa svijećama naricale su ulazeći u gradsku crkvu Mar Shimoni, izražavajući i sreću zbog povratka na mjesto gdje su mnoge od njih pokrštene.

“Ovo je najbolji dan u mom životu. Ponekad sam mislila da se neću nikad vratiti”, rekla je Shurook Tawfiq, 32-godišnja kućanica koja je izbjegla u obližnji kurdski grad Erbil.

Crkva je teško oštećena tijekom vladavine Islamske države. Uklonjeni su joj križevi, kipovi svetaca su oskvrnuti, a oltar zapaljen.

Na vrhu crkve je postavljen novi križ, a kod ulaza je postavljeno ukrašeno plastično božićno drvce. Slavlje su štitili vojnici koju si bili raspoređeni na obližnjem području i na krovu crkve.

Zvona crkve su odzvanjala tim još uvijek praznim gradom u kojem je velik broj kuća potpuno uništen u borbama koje su trajale do prije dva mjeseca.

“To je mješavina sreće i tuge”, istaknuo je biskup Mussa Shemani prije održavanja božićne mise.

“Tužni smo kad vidimo što su naši sunarodnjaci učinili s našim svetim mjestima, ali smo u isto vrijeme sretni da održavamo prvu misu nakon dvije godine”, dodao je.

Regija Niniva je jedna od najstarijih naseobina kršćanstva, stara gotovo dvije tisuće godina.

Misa u crkvi Mar Shimoni održana je i otpjevana na sirijačkom, dijalektu aramejskog, jezika kojim je govorio Isus.

“To je crkva gdje sam kršten, obrazovan, gdje sam učio o vjeri”, naglasio je Bahnam Shammany, urednik lokalnog mjesečnika Bartelli al-Syriann.

Kršćanima je pod Islamskom državom dan ultimatum: plaćajte porez, prijeđite na islam, ili umrite od mača. Većina njih pobjegla je u autonomnu kurdsku regiju.

“Nad Irakom je taman oblak”, istaknuo je biskup Shemani okupljenima na misi.

“No ostajemo na svojoj zemlji štogod se dogodilo. Bog je s nama”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)