Kina optimistična nakon trgovinskih pregovora s Washingtonom

Autor:

epa06702426 Trucks transport containers at the Port of Qingdao in Qingdao, China's Shandong province, 30 April 2018. China opposes the latest so-called 'Special 301 Report on intellectual property rights' which was issued on 27 April 2018 by the Office of the United State Trade Representative, the Ministry of Commerce said on 28 April 2018. The report puts 36 countries, including China for the 14th year in a row, on a watchlist for protecting intellectual property rights of the US.  EPA/WU HONG

Kineski državni mediji optimistični su nakon trgovinskih razgovora između kineskih i američkih dužnosnika koji su se održali nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio da će uvesti carine na kineske proizvode u vrijednosti od oko 150 milijardi dolara zbog optužbi o krađi intelektualnog vlasništva.

China Daily piše o “pozitivnom razvoju događaja” u dva dana pregovora – sporazumu kojim je stvoren mehanizam za zadržavanje dijaloga otvorenim usprkos “velikim razlikama”.

List navodi kako je najveće postignuće “konstruktivni dogovor između Pekinga i Washingtona da i dalje razgovaraju o spornim trgovinskim pitanjima umjesto da nastavljaju s nametanjem carina, što je dvije države praktički dovela na rub trgovinskog rata”.

People’s Daily piše kako su razgovori “stvorili čvrste temelje za buduće razgovore o trgovinskoj i gospodarskoj suradnji, s ciljem postizanja dobrobiti (za obje države) i win-win rezultata”.

Kineska državna novinska agencija Xinhua pregovore je opisala “konstruktivnim, iskrenim i učinkovitim”, no dodala je i da su neslaganja i dalje “relativno velika”.

Izvori upoznati s razgovorima rekli su u petak da je Trumpova vlada zauzela čvrst stav, tražeći rez od 200 milijarda dolara u kineskom suficitu u trgovini sa Sjedinjenim Državama, znatno niže carine i naprednije subvencije za tehnologiju.

Duga lista zahtjeva predstavljena je Pekingu prije početka razgovora u četvrtak i petak kako bi se pokušao izbjeći štetni trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije.

U priopćenju Bijele kuće od petka stoji da je američko izaslanstvo koje je predvodio ministar financija Steven Mnuchin “održalo iskrene razgovore s kineskim dužnosnicima o uspostavljanju ravnoteže u američko-kineskim bilateralnim ekonomskim odnosima, poboljšanju kineske zaštite intelektualnog vlasništva i identificiranju onih politika koji nepravedno nameću prijenos tehnologija”.

To priopćenje nije dalo naznaka da će Trump odustati od svoje prijetnje o uvođenju carina.

Izaslanstvo se vraća u Washington kako bi izvijestilo Trumpa o pregovorima i “zatražiti njegovu odluku o daljnjim koracima”, objavila je Bijela kuća.

Trump je rekao da će se sastati s izaslanstvom u subotu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.