Italija poslala veliku Španjolsku kući (2:0)!

epa05394626 Giorgio Chiellini (C) of Italy celebrates with teammates Eder (R) and Emanuele Giaccherini after scoring the 1-0 goal during the UEFA EURO 2016 round of 16 match between Italy and Spain at Stade de France in St. Denis, France, 27 June 2016.

(RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)  EPA/IAN LANGSDON   EDITORIAL USE ONLY

U utakmici osmini finala EURA u Parizu su nogometaši Italije pobijedili Španjolsku s 2-0 (1-0), pa će u četvrtfinalu igrati s Njemačkom.

Pobjedu su Talijanima donijeli pogoci Giorgia Chiellinija (33) i Graziana Pellea (90+1). Španjolci su se drugim uzastopnim porazom na ovom EURU oprostili od europskog naslova.

Italija se maestralnom izvedbom u Parizu “osvetila” Španjolskoj za poraz u finalu prošlog EURA, a Antonio Conte je taktički potpuno nadmudrio Vicentea del Bosqea. Od prvog trenutka meča “Azzuri” su bili puno bolja momčad, pogotovu u prvom dijelu kada su već tada mogli osigurati pobjedu, dok su Španjolci su proigrali tek u posljednjih 15 minuta susreta, no bez pravog učinka. Talijanski izbornik Conte je sa svojom ratničkom momčadi bez zvijezda pokazao da mogu otići dokraja, a u četvrtinalu u Bordeauxu 2. srpnja čekaju ih svjetski prvaci Nijemci u “šlageru” prvenstva. Španjolci su nakon svjetskog naslova u Brazilu, u Francuskoj izgubili i europski, te će se morati pomiriti da više nisu svjetska velesila u nogometu.

Italija je bolje otvorila susret, a u 9. minuti Pelleov udarac iz blizine glavom jedva brani De Gea. U 25. minuti Parolo je glavom zamalo promašio vrata, a prvi udarac, i to preslab, na talijanska vrata uputio je Iniesta tek u 27. minuti. Talijanima se hrabrija igra isplatila u 33. minuti kada je Eder izveo slobodni udarac s 20 metara, vratar De Gea kratko odbio, a u gužvi se najbolje snašao branič Chiellini koji je ugurao loptu u praznu mrežu.  U 45. minuti de Gea je čudesnom obranom zaustavio udarac Giaccherinija, pa su europski prvaci otišli na odmor sa samo jednim golom zaostatka.

U nastavku je španjolski izbornik Del Bosque uveo Aduritza umjesto nevidiljivoga Nolita, a u 55. minuti De Gea opet spašava Španjolce obranivši šut Edera u stopostotnoj prilici. U 70. minuti Aduritz puca pored vratnice, a 76. Buffon vadi volej Inieste ispod grede. Španjolska je krenula svim silama po izjednačenje, a u 78. minuti Buffon brani udarac Piquea iz daljine. Minutu prije kraja Pique je promašio šansu utakmice nakon greške Barzaglia, a španjolski branič je s pet metara pucao preslabo za Buffona. Kazna je stigla u prvoj minuti sudačke nadoknade kada su Talijani izveli protunapad u kojem je Darmian pronašao potpuno samog Pellea, a ovaj je lako s tri metra zakucao loptu u mrežu za oproštaj europskih prvaka i veliku pobjedu Talijana.

ITALIJA – ŠPANJOLSKA 2-0

Strijelci: 1-0 Chiellini (33), 2-0 Pelle (90+1)

Pred 80.000 gledatelja na stadionu Stade de France sudio je Cuneyt Cakir iz Turske.

ITALIJA: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi (Darmian, 84), Parolo, De Rossi (Motta, 53), Giaccherini, De Sciglio – Eder (Insigne, 82), Pellè.

ŠPANJOLSKA: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Fabregas, Busquets, Iniesta – Silva, Morata (Lucas Vasquez, 69), Nolito (Aduritz, 46, Pedro, 81).