Irak i Sirija pred pobjedom nad Islamskom državom

Autor:

epa06149100 A picture taken during a tour guided by the Lebanese army, shows Lebanese soldiers bombarding the positions of Islamic state fighters from recently captured positions in jroud Ras Baalbek near the Lebanese Syrian border, 17 August 2017. According to media The Lebanese Army is intermittently shelling the terrorists' positions in Ras Baalbak mountains near the Lebanese Syrian border.  EPA/STR

Okruživši Islamsku državu s obje strane zajedničke granice, Irak i Sirija žele konačno poraziti džihadiste ali se istodobno moraju pripremiti na mogućnost da poraženi ekstremisti ostanu aktivni u drugim dijelovima zemlje, upozoravaju stručnjaci.

Ne navodeći detalje, vojni izvori potvrdili su suradnju između sirijske i iračke vojske oko zauzimanja posljednjeg uporišta IS-a u većim dijelom pustinjskoj zoni duž doline Eufrata.

Irački general Jahija Rasul, glasnogovornik Zajedničkog operativnog zapovjedništva govori o “suradnji sa sirijskom vojskom”, a sirijski vojni izvor izvješćuje o postojanju “dvorane za operacije koja okuplja Sirijce, Ruse, Iračane i Irance u Bagdadu”.

Što god bilo, cilj je isti: otarasiti se džihadista koji su izgubili veliki dio teritorija osvojenog 2014.

Za Michaela Knightsa, istraživača s Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku, Sirija i Irak “napadaju istog neprijatelja” te s obzirom na brze pobjede u Tal Afaru i Haviji u Iraku, povrat pogranične zone s iračke strane mogao bi trajati samo “dva tjedna”.

Na kraju te bitke, Irak bi prekinuo više od tri godine dugu IS-ovu okupaciju gotovo trećine njegova teritorija. Sirija bi također mogla ubrzo protjerati džihadiste iz pokrajine Deir Ezor u kojoj sada kontroliraju samo 35 posto teritorija.

No, za pukovnika Ryana Dillona, glasnogovornika međunarodne koalicije predvođene SAD-om, džihadisti koji uspiju pobjeći “sakrit će se u pustinji”.

Doći će do doline Eufrata, pogranične zone poznate po svojim krijumčarima, kojom su već prije 15 godina prolazili džihadisti i ostali ekstremni borci, dodaje američki pukovnik.

“Pustinjski karakter tih dijelova teritorija otežat će njihovu totalnu pacifikaciju, ostaci IS-a mogli bi ostati aktivni i nakon poraza”, dodaje Karim Bitar, istraživač na Institutu za međunarodne i strateške odnose.

Zapravo, džihadisti “su se vratili ondje gdje su bili 2013.”, tvrdi Knights. “Nastavit će s pobunom kakva je bila na početku, prije proglašenja njihova kalifata, sada u raspadu, u lipnju 2014.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.