INTERVIEW: LINAS LINKEVIČIUS ‘Bila bi ludost izazvati NATO i ne vjerujem da je Rusija spremna na to’

Autor:

Saša Zinaja

Ministar vanjskih poslova Republike Litve prošlog tjedna boravio je u službenom posjetu Hrvatskoj, a u ekskluzivnom razgovoru za Nacional komentira razgovore vođene u Hrvatskoj, odnose s Rusijom i budućnost Europske unije

Prošloga tjedna u službenom posjetu Hrvatskoj boravio je Linas Linkevičius, ministar vanjskih poslova Republike Litve. Nekadašnji stalni predstavnik Litve pri NATO-u i bivši ministar obrane, Linkevičius se sjetio svog prvog dolaska u Hrvatsku devedesetih, kada je posjetio litavske vojnike koji su bili dio mirovnih snaga na ovim prostorima tijekom Domovinskog rata. Linkevičius je imenovan na dužnost ministra vanjskih poslova 2012. i na njoj je ostao i nakon promjene vlasti. Naime, nakon što su na izborima održanima krajem 2016. socijaldemokrati izgubili većinu, formirana je nova koalicijska vlada Unije seljaka, zelenih i socijaldemokrata, na čelu s premijerom Sauliusom Skvernelisom. Nakon razgovora sa svojim domaćinom, hrvatskim ministrom vanjskih i europskih poslova Davorom Ivom Stierom, Linkevičius je Nacionalu dao intervju u kojem je analizirao razgovore vođene u Hrvatskoj, mogućnosti međusobne suradnje, pojačanu prisutnost NATO-ovih snaga u baltičkim zemljama, odnose s Rusijom, kao i budućnost Europske unije.

NACIONAL: Kako ocjenjujete razgovore koje ste vodili u Hrvatskoj i ima li konkretnih rezultata?

Zadovoljan sam razgovorima koje sam vodio sa svojim kolegom, hrvatskim ministrom vanjskih poslova gospodinom Stierom, ali i sa svim ostalim predstavnicima hrvatske vlasti, od predsjednika Sabora do Predsjednice Republike, kao i sa zastupnicima u Hrvatskom saboru. Kao što sam i očekivao, bili su uspješni jer je uvijek tako kada se radi o zemljama koje dijele slična stajališta, a ujedno su članice NATO-a i EU-a. Razgovarali smo i o bilateralnim pitanjima, ali i mogućoj suradnji na području energije, transporta, odnosno željezničkog prometa, kao i sigurnosti. Bilo je riječi i o Twinning projektima u kojima zajednički sudjelujemo. Riječ je o 18 takvih projekata u kojima je uglavnom nositelj Hrvatska. To je odličan poticaj za bilateralnu suradnju te nam omogućuje da zajednički koristimo europske fondove i zajednički nastupamo u  ostalim zemljama…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)