INTERVIEW: DAVORKA BUDIMIR ”HDZ i SDP početkom 90-ih bili su demokratičniji nego danas’

Autor:

Nacional

‘Nama kao građanima trebalo bi postati svejedno jesu li na vlasti lijevi ili desni, a najvažnije je da pristojno živimo od svoga rada. Nažalost, u svakoj se profesiji, ako niste povezani s političkom elitom, osjećate kao građani drugog reda’, kaže predsjednica Transparency Internationala Hrvatska

Prošloga tjedna promovirana je knjiga “Politička elita u Hrvatskoj 1990-2000” autorice Davorke Budimir, koja je izišla u njenoj vlastitoj nakladi. Osim što je, po njenim riječima, sama tema bila kontroverzna, nailazila je i na otpor u akademskoj politološkoj zajednici, koja je dovodila u pitanje znanstvene metode koje je primijenila. Isto tako bilo je i s izdavačima, koji su na različite načine uvjetovali izdavanje te knjige. Davorka Budimir politologinja je s magisterijem znanosti s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, dok je ova knjiga zapravo njen doktorski rad, pod mentorstvom Livije Kardum, obranjen na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Od 2013. Davorka Budimir obnaša dužnost predsjednice Transparency Internationala Hrvatska, oko čega su se također vodile javne i pravne polemike, naročito oko akreditacije te međunarodne nevladine udruge. U intervjuu za Nacional Davorka Budimir objasnila je pojam političke elite, kao i koncept knjige, način sakupljanja dokumenata, suradnju s predstavnicima političkih stranaka i važnost ovog izdanja za današnje istraživače tog tranzicijskog perioda.

NACIONAL: Iako izgleda kao da je “Politička elita u Hrvatskoj 1990-2000.” izdana ciljano baš u trenutku kada se puno raspravlja o prošlosti i o tome tko je prešao iz Saveza komunista u koju stranku, knjiga je zapravo dugo nastajala, kada ste je počeli pisati?

Dugo sam o njoj razmišljala, ali sam je zapravo počela pisati 2005. To je ozbiljan istraživački rad, knjiga nije pisana ni senzacionalistički niti populistički. To je znanstveni tekst koji se temelji na činjenicama i objektivno sagledava taj period. Budući da nikada nisam bila članica ijedne političke stranke, pisala sam taj tekst kao istraživač. Jer svi memoari, kao i knjige koje su pisali pojedinci koji su na neki način u tim procesima sudjelovali, u tom smislu su, naravno, subjektivni. Ova tema nije bila pogodna za istraživanje u Hrvatskoj zato što među znanstvenicima koji bi o tom periodu trebali pisati, za to nije bilo sluha…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)