INTERVIEW: CORINNE BRUNON-MEUNIER ‘Legitimno je što Hrvatska vodi razgovore s Rusijom iako ukidanje sankcija Rusiji još nije na našoj agendi’

Autor:

Nacional

‘Sve europske zemlje izložene su populizmu i nacionalizmu i Hrvatska u tome nije iznimka. Pratimo napore hrvatske vlade da se suprotstavi takvim tendencijama’, kaže francuska veleposlanica u Hrvatskoj

Francuska veleposlanica u Hrvatskoj Corinne Meunier koja se od prošle godine, kada je predala vjerodajnice, na toj dužnosti svakih šest mjeseci izmjenjuje sa svojim suprugom Philippeom Meunierom, ima tridesetogodišnje iskustvo rada u francuskom Ministarstvu vanjskih poslova, u kojem je obnašala različite dužnosti. Iza nje su mandati u francuskim veleposlanstvima u Obali Bjelokosti, Italiji, Keniji, Belgiji, Kanadi kao i u stalnom predstavništvu Francuske pri EU-u u Bruxellesu. Po struci pravnica i magistrica znanosti s područja međunarodnog javnog i privatnog prava, Corinne Meunier nositeljica je odlikovanja Viteza Legije časti i Viteza nacionalnog reda za zasluge. Nakon nedavno održanog sastanka Europskog vijeća na kojem je predsjednik Emmanuel Macron imao važnu ulogu, veleposlanica Corinne Meunier dala je intervju za Nacional, u kojem je govorila o hrvatsko-francuskim odnosima, Brexitu, novoj viziji EU-a i odnosu Francuske prema najnovijim događajima u Španjolskoj.

NACIONAL: Na samitu EU-a u Talinu održanom u rujnu ove godine, hrvatski premijer Andrej Plenković imao je kratki bilateralni susret s francuskim predsjednikom Macronom. Jesu li tom prilikom razgovarali o aktualnom sporu Hrvatske i Slovenije oko provođenja odluke Arbitražnog suda o granici u Piranskom zaljevu? Kakav je stav Francuske o tome?

Što se tiče susreta predsjednika Macrona i premijera Plenkovića, ja nisam bila tamo pa vam ne mogu reći o čemu su točno razgovarali, ali važan je trenutak u kojem se taj susret dogodio, a to je bilo neposredno nakon govora predsjednika Macrona na Sorbonnei o reformi Europske unije. On se individualno sastao sa svojim europskim kolegama kako bi im objasnio svoje ideje o potrebi rekonstrukcije Europe, u čemu glavnu riječ ima dijalog. A dijalog je i ono što svaka zemlja članica treba imati na umu kada postoje neslaganja i svađe sa susjedima…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.