Neporažena Hrvatska po prvi puta zabila Portugalu

epa07001903 Portugal's Joao Cancelo (C) vies for the ball with Croatia's Ivan Perisic (L) and Mateo Kovacic (R) during the international friendly soccer match between Portugal and Croatia at Algarve Stadium, Faro, Portugal, 06 September 2018.  EPA/JOSE SENA GOULAO

U prvom nastupu nakon svjetskog prvenstva na kojem je osvojila drugo mjesto, hrvatska nogometna reprezentacija je u Faru u prijateljskom susretu protiv Portugala odigrala 1-1 (1-1).

Hrvatska niti u petom međusobnom susretu nije uspjela pobijediti Portugal, a u četiri dosadašnja susreta upisali smo četiri poraza uz razliku pogodaka 0-7. Ovoga puta smo barem izvukli remi i postigli prvi pogodak.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića koji je sjajno zabio sa desetak metara nakon što se lopta odbila do njega. Domaćin je izjednačio u 32. minuti nakon što je Pizzi poslao precizan ubačaj u kazneni prostor, a Pepe sjajno skočio i glavom zabio za 1-1.

U nastavku susreta nije bilo pogodaka, a najbliže golu bili su domaćini u 77. minuti kada je Antonio Milić u svom debiju umalo pogodio vlastitu mrežu. Srećom, lopta je udarila u vratnicu.

Hrvatska reprezentacija je u Faro došla bez trojice igrača koji su se poslije Svjetskog prvenstva oprostili od nacionalnog dresa – Vedrana Ćorluke, Marija Mandžukića i Danijela Subašića, bez Ivana Rakitića, te ozlijeđenih i bolesnih Ivana Strinića, Dejana Lovrena, Ante Rebića i Andreja Kramarića. Kod Portugalaca je najveći izostanak bio onaj Cristiana Ronalda, a nisu igrala još osmorica igrača koji su nastupili na SP-u. Hrvatska i Portugal sastali su se dosad četiri puta i u sve su četiri dosadašnje utakmice pobijedili Portugalci, a “vatreni” im pritom nisu zabili gol.

Portugalci su bolje započeli utakmicu, a Lovre Kalinić je već u prvih deset minuta obranio šuteve Brume (3) i Bernarda Silve (10), dok je u 11. minuti preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora pokušao Kovačić, ali se istakao portugalski vratar Rui Patricio.

U 18. minuti Hrvatska je povela i postigla svoj prvi gol u prtom međusobnom susretiu protiv Portugala. Kovačić je oduzeo loptu neopreznoj obrani domaćina, pronašao je Livaju, a ovaj pokušao uzvratiti dodavanjem Kovačiću, no loptu je odbio Cancelo ravno na nogu potpuno samog  Perišića, koji s desetak metara lako pogađa mrežu. U 32. minuti nakon kornera i ubacivanja Pizzija izjednačio je Pepe koji je nadskočio Vidu i udarcem glavom pogodio sami kut vrata. Dokraja prvog dijela se teže ozlijedio Vida i morao je napustiti igru, a Portugalci su imali veliku prevlast u posjedu lopte.

U 48. minuti udarac s kuta izveo je Modrić, a Perišićev udarac glavom odlazi ravno u vratara.U 55. minuti iz igre je izašao najbolji igrač Europe i nedavnog SP-a Luka Modrić, a zamijenio ga je Mario Pašalić.  Zbog velikog broja zamjena igrača dvoboj u Farou se u drugom dijelu posve razvodnio, vratari skoro da nisu imali posla, sve do 78. minute kada su Portugalci pogodili vratnicu. Nakon greške Čopa, Portugalci su izveli brzi protunapad, a ubačenu loptu Antonio Milić je skrenuo u lijevu vratnicu, te su ga milimetri dijelili od autogola u svom premijernom nastupu za reprezentaciju.

U utorak će Hrvatska imati premijerni nastup u Ligi nacija u Elcheu protiv Španjolske.

PORTUGAL – HRVATSKA, od 20:45

SASTAVI:

Hrvatska: Kalinić, Vrsaljko, Vida, Mitrović, Barišić, Modrić, Badelj, Kovačić, Pjaca, Livaja, Perišić.

Portugal: Rui Patricio, Cancelo, Pepe, Dias, Rui, W. Carvalho, Ruben Neves, Pizzi, Bruma, Andre Silva, Bernardo Silva.

UŽIVO:

90′ Kraj utakmice

86′ Silva u dva navrata pred hrvatskim golom, ali neprecizno

78′ Portugalci ubacuju s lijeve strane, a Milić je u pokušaju izbacivanja pogodio vlastitu stativu

72′ izlazi Pjaca, ulazi Rog

63′ Duje Čop ulazi umjesto Perišića

55′ Iz igre izlazi Modrić, a u igri je Mario Pašalić, dok je novi kapetan Perišić

48′ Nova prilika za Hrvatsku, Perišić nakon kornera puca glavom, ali ravno u Patricija

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45‘ Kraj prvog poluvremena

35′ Vida iznesen s terena nakon sudara s Kalinićem31′ Portugal je izjednačio! Pepe pogađa sam kut hrvatskog gola

30‘ Žuti karton za Perišića

18′ GOOOOOL! Perišić zabija svoj prvi gol za reprezentaciju nakon kombinacije Livaje i Kovačića

11′ Prva velika prilika za Hrvatsku! Pjaca se probija po desnoj strani i dodaje Kovačiću koji puca s 20-ak metara, ali portugalski vratar brani

9′ Kalinić ponovno spašava hrvatsku mrežu

5′ Modrić izvodi prekid, ubacuje u kazneni prostor, ali Rui Patricio hvata loptu

3′ Portugal opet u napadu, ovaj put po desnoj strani, ali kalinić opet brani

2′ Bruma prolazi pokraj Vrsaljka, ubacuje, ali Kalinić hvata loptu

0′ Počela je utakmica