HNS BiH protiv prijedloga uspostave bošnjačkog entiteta

Autor:

Mostar, 28.2.2015 - Šesto zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, koji okuplja gotovo sve hrvatske stranke u BiH predvoðene s dva HDZ-a, zapoèelo je u subotu u Mostaru, a na njemu se oèekuje donošenje deklaracije u kojoj se traži sazivanje nove meðunarodne konferencije i federalizacija zemlje kako bi Hrvati postali jednakopravni u toj zemlji te njezino prikljuèivanje NATO-u i EU-u. 
foto HINA/ FENA/ EMANUEL/ ua

Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, koji okuplja najznačajnije hrvatske političke stranke, odbacilo je u ponedjeljak prijedloge bošnjačkih stranaka kojima se bitno smanjuju ovlasti gornjeg, nacionalno koncipiranog doma naroda ocijenivši da bi to vodilo pretvaranju Federacije BiH u bošnjački entitet.

“Odbacili smo sve pristupe koji mijenjaju ustav Federacije BiH, derogiraju poziciju dvodomnog parlamenta i narušavaju odnose s obzirom na popis pučanstva iz 2013. To smo definirali kao vrlo jasnu težnju da se BiH podijeli i da se od Federacije BiH stvori bošnjačka većina”, rekao je predsjednik HNS-a Dragan Čović na konferenciji za novinare u Mostaru.

Hrvatski član predsjedništva BiH istaknuo je kako su stranke HNS-a suglasne da legitimno predstavljanje nema alternative na svim razinama vlasti, od izbora članova predsjedništva, izaslanika za dom naroda do izvršne vlasti u entitetima.

Bošnjačke stranke SDA, SDP BiH, Demokratska fronta i Savez za bolju budućnost predložile su prošloga tjedna da se smanje nadležnosti doma naroda Federacije BiH, kako je to riješeno u Republici Srpskoj s vijećem naroda.

Te stranke inzistiraju da se pri izboru izaslanika za dom naroda poštuje popis pučanstva iz 1991., umjesto popisa iz 2013. te da se iz svake županije bira po jedan izaslanik Hrvat, Srbin i Bošnjak.

To je suprotno odluci ustavnog suda u predmetu Bože Ljubića kojom su osporene, a zatim i izbrisane takve odredbe izbornog zakona.

Čović je ocijenio kako je nakon posljednjeg prijedloga bošnjačkih stranaka malo vjerojatno da će se do raspisivanja izbora početkom svibnja postići dogovor o izmjenama izbornog zakona.

“Jasno je da se oko toga ne može više ništa raditi čak i kada bi postojala primjerena politička volja”, rekao je.

Najavio da će stajalište HNS-a tijekom tjedna prenijeti američkoj veleposlanici u BiH Maureen Cormack i posebnom predstavniku Europske unije Larsu Gunnaru Wigemarku.

Upitan hoće li stajališta HNS-a prenijeti hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću, koji je stigao u Mostar na otvaranje ureda Hrvatske gospodarske komore, Čović je rekao kako su Plenković i drugi hrvatski čelnici vrlo dobro upoznati sa zbivanjima u BiH.

“On (Plenković) je upoznat s većinom stajališta koje mi donosimo ovdje na političkoj razini. On je predsjednik HDZ-a, kao što sam ja predsjednik u BiH. To su sestrinske stranke i zajedno pripremamo ove izbore. Na tome radimo posljednjih nekoliko mjeseci. Stajališta i predsjednika vlade, predsjednice države i predsjednika Sabora su identična kada je pozicija hrvatskog naroda u pitanju”, rekao jer Čović.

Najavio je da će devet od deset hrvatskih stranaka čiji su predstavnici sudjelovali na sjednici HNS-a zajedno nastupiti na općim izborima na listama za državni i entitetske parlamente.

Ranije je vodstvo HDZ-a 1990. najavilo da će samostalno nastupiti na izborima te da je moguć dogovor tek oko zajedničkog kandidata za člana predsjedništva BiH i nastupa na izborima u Republici Srpskoj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.