Hanfa: Perkovići, Ruždjak i Lozo dužni su objaviti ponudu za preuzimanje Badela 1862

Autor:

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) na sjednici Upravnog vijeća održanoj u petak utvrdila je da je za Antu i Ivana Perkovića, Marijana Ruždjaka i Boženka Lozu 17. listopada 2009. nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje Badela 1862 te im naložila da joj u roku mjesec dana od primitka rješenja podnesu zahtjev za odobrenje i ponudu za preuzimanje Badela.

Rješenje, uz opširno obrazloženje na 20-ak stranica, objavljeno je na internet stranicama Agencije, a riječ je o ponovljenom postupku nadzora nakon što je Ustavni sud 20. ožujka 2014. ukinuo rješenje Hanfe od 16. rujna 2010. godine.

Naime, Hanfa je i tim rješenjem bila utvrdila da su Anto Perković, Marijan Ruždjak i Boženko Lozo djelovali zajednički te su u obvezi objavljivanja ponude za preuzimanje Badela 1862. No, Ustavni sud je to rješenje ukinuo i predmet vratio na ponovni postupak Hanfi, utvdivši uz ostalo da nije održana usmena rasprava.

Ponovljeni postupak, kako se navodi u obrazloženju Hanfe, proveden je u razdoblju od 9. lipnja 2014. do 5. veljače 2016. te je uključivao uvid u ranije prikupljene dokaze, uvid u dodatne dokaze prikupljene tijekom ponovljenog postupka te provođenje usmene rasprave.

Po podacima iz obrazloženja, održano je deset usmenih rasprava tijekom kojih su saslušani Anto i Ivan Perković, Boženko Lozo i 20 svjedoka, dok je Marijan Ruždjak osobno sudjelovao samo na jednoj usmenoj raspravi.

“Na temelju savjesne ocjene svakog dokaza posebno i svih dokaza zajedno te na temelju rezultata cjelokupnog postupka, nedvojbeno je utvrđeno kako je između Ante Perkovića, Marijana Ruždjaka i Boženka Loze nakon otkazane Glavne skupštine Badela 1862 dana 31. kolovoza 2009. godine uspostavljen odnos zajedničkog djelovanja na način da su se isti sporazumjeli surađivati međusobno s ciljem stjecanja dionica Badela 1862 s pravom glasa i usklađenog ostvarivanja prava glasa na Glavnoj skupštini 17. listopada 2009., a povezuju ih i okolnosti u svezi sa stjecanjem dionica Badela 1862 (vrijeme u kojem su stjecale dionice, način stjecanja, odredbe ugovora o stjecanju, kao i druge okolnosti koje su dovele do stjecanja dionica koje ukazuju na usklađenost u stjecanju ili zajedničkoj namjeri osoba)”, zaključuje se u obrazloženju, uz napomenu kako Anto i Ivan Perković djeluju zajednički sukladno odredbama tada važećeg Zakona o preuzimanju trgovačkih društava o krvnom srodstvu u pravoj liniji.

Inače, u vrijeme prije i nakon opoziva skupštine, koja je bila zakazana za 31. kolovoza 2009. godine, u medijima se pisalo o sukobu među dioničarima Badela i težnji dijela dioničara da smjene tadašnjeg predsjednika Uprave Antu Perkovića.

Hanfa u svom današnjem rješenju detaljno obrazlaže kako je, analizirajući strukturu dioničara u razdoblju na koje se odnosi nadzor, utvrđeno da je do najveće promjene u dioničarskoj strukturi došlo u razdoblju između dviju skupština, one 31. kolovoza 2009. koja je otkazana, te ponovno sazvane i održane 17. listopada 2009. Naime, u tom razdoblju Marijan Ruždjak je sa šestog mjesta najvećih dioničara Badela 1862 (23.000 dionica odnosno 3,06 posto dionica s pravom glasa) dospio na prvo mjesto (91.940 dionica ili 12,22 posto), dok je Kapitalni fond prestao biti dioničar nakon otpuštanja 75.000 dionica (9,97 posto dionica s pravom glasa). Također, na popis najvećih dioničara dospio je Boženko Lozo i to kao četvrti najveći dioničar (54.500 dionica, odnosno 7,25 posto dionica s pravom glasa, od čega je većinu dionica držao za Antu Perkovića), obrazlaže Hanfa.

U nastavku detaljno iznosi i okolnosti koje su prethodile uspostavljanju odnosa zajedničkog djelovanja odnosno nezadovoljstvo dijela dioničara načinom vođenja Badela 1862, opozivanje dijela punomoći danih Anti Perkoviću te razmimoilaženju unutar udruge malih dioničara Badel-Badelovcima (čiji je predsjednik od osnivanja Anto Perković). Hanfa se detaljnije obrazlaže i izostanak potpore Kapitalnog fonda (odnosno Hrvatskim mirovinskim investicijskim društvom – HMID) i Hrvatskog fonda za privatizaciju načinu vođenja Badela 1862 i izboru novih članova Nadzornog odbora te tvrtke, kao i otkazivanju glavne skupštine koja se trebala održati 31. kolovoza 2009.

Detaljno se potom obrazlaže i uspostavljanje odnosa zajedničkog djelovanja, odnosno okolnostima vezanim uz dvojicu odvjetnika Badela 1862 Marijana Ruždjaka i Boženka Lozu te uz Ivana Perkovića (sina Ante Perkovića), prijelaz kontrolnog praga i dan nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, stjecanje vlasničkih pozicija, kao i punomoći dioničara Udruge malih dioničara.

“Slijedom svega navedenog, utvrđeno je da na dan 17. listopada 2009. Anto Perković s punomoćima, Marijan Ruždjak, Boženko Lozo i Ivan Perković ukupno drže 311.551 redovnu dionicu Badela 1862 tj. 41,42 posto dionica s pravom glasa te da im je stoga prelaskom kontrolnog praga od 25 posto dionica s pravom glasa Badela 1862”, u skladu s odredbama tada važećeg Zakona o preuzimanju dioničkih društava, tog dana nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje, ističe Hanfa.

OZNAKE: Badel 1862, hanfa

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)