Grabar-Kitarović: BiH treba potporu i Hrvatska će joj pomoći

Autor:


FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska mora učiniti više na osiguravanju materijalnih uvjeta za bolji život i povezivanju s Bosnom i Hercegovinom i tu može odigrati snažnu konstruktivnu ulogu, ocijenila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u intervjuu koji je u ponedjeljak objavio sarajevski “Dnevni avaz”.

“BiH je nekako u zagrljaju Hrvatske kada to gledate geografski. Znači veliki dio njenog prostora povezan je s Hrvatskom. Imamo najdužu granicu a posebno mora postojati prometno i energetsko povezivanje. U zajedničkom nam je interesu gradnja prometnih pravaca i koridora poput V c i drugih projekata. Potrebno je osigurati energetsku neovisnost koja je pretpostavka gospodarskog razvoja ali i stabilnosti i sigurnosti države”, kazala je Grabar-Kitarović.

Hrvatska predsjednica je u intervjuu koji je dala na kraju svog četverodnevnog radnog posjeta BiH ocijenila kako ta zemlja unatoč poteškoćama ima šansu za napredak i da je sada vrijeme da ga se i potakne.

“Ovo jest ključni trenutak kada moramo pokrenuti stvari naprijed”, kazala je Grabar-Kitarović dodajući kako joj je želja vidjeti BiH kao državu jednakopravnih naroda i manjina na cijelom njezinu teritoriju.

Ocijenila je kako Hrvatska tu može i mora doprinijeti tim prije što je to i njena obveza kao države koja je jedna od potpisnica Daytonskog sporazuma baš kao što je obveza Hrvatske štititi Hrvate izvan domovine pa tako i u BiH ne miješajući se u unutarnja pitanja te zemlje.

“To znači da imamo obvezu njegove provedbe i dalje nadogradnje kako bi BiH funkcionirala kao suverena i samostalna država koja odlučuje o svojoj budućnosti”, kazala je hrvatska predsjednica.

Potvrdila je kako je neupitna potpora Hrvatske putu BiH ka Europskoj uniji i NATO-u što se odnosi i na sve druge države jugoistoka Europe.

“Moramo zadržati taj proces proširenja”, kazala je Grabar-Kitarović dodajući kako je ovaj prostor “prirodno europski” a BiH je pozvala da koristi Hrvatsku kao prijatelja koji želi pomoći.

Pozvala je i da se u slučaju bilateralnih problema poput nedavnog oko izvoza mlijeka iz BiH razgovara uz prihvaćanje pravila kakva vrijede u EU-u.

Kazala je kako se to odnosi i na pitanje granice između dvije države istaknuvši kako je moguće rješenje za to međunarodna arbitraža ukoliko se to ne može postići dogovor kroz bilateralne razgovore.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)