FELJTON Uspon i pad dinastije Habsburg

Autor:

VERLAG FUR PHOTOGRAFIE

Nacional donosi ulomak iz knjige ‘Povijest Habsburškog Carstva’ u kojem povjesničar Pieter M. Judson opisuje kako su se nebrojena lokalna društva srednje Europe uključivala u nastojanja Habsburške Monarhije da izgradi jedinstvenu carsku državu

U utorak 13. i u ponedjeljak 19. lipnja 1911. u selima, gradićima i gradovima diljem carske Austrije više od četiri i pol milijuna glasača izišlo je na glasanje za novi parlament. Kampanje su u pojedinim izbornim jedinicama bile veoma borbene, a stranački agitatori do posljednjeg su se trena trudili mobilizirati svoje glasače. U tjednima prije izbora javnim su prostorom – od Voralberga do Bukovine, od Praga do Dubrovnika – prevladavali stranački skupovi, bombastični programi, nebrojeni pamfleti, čak i pametne satire.

Stranačke novine poticale su čitatelje koji to već nisu učinili da požure u lokalne urede državne uprave sa službenim identifikacijskim ispravama. Ondje su mogli preuzeti svoje glasačke identifikacijske iskaznice (Legitimation na njemačkom) koje su trebali sačuvati i poslije izbora, za slučaj da se u njihovom okrugu održi i drugi krug. Sve su sadržavale upozorenja protivničkim strankama da ne smišljaju prevare u zadnji čas. Kršćansko-socijalne novine u Grazu i Linzu preklinjale su izborne aktiviste da nastave voditi kampanju sve do kraja glasanja – u svakom okrugu, četvrti i ulici. U Czernowitzu/Cernăuţiju/Černivcima buržoaske njemačke, rumunjske, ukrajinske i poljske nacionalističke stranke pozivale su svoje zajednice da svrgnu nekog socijalističkog dužnosnika. U Pettauu/Ptuju časopis Štajerc, pisan na slovenskom jeziku, obraćao se svojim čitateljima: “Glasači! Poljoprivrednici, radnici i obrtnici!”, pozivajući ih da se ujedine iza omiljenih kandidata toga glasila u Južnoj Štajerskoj.

Prognozeri i izborni kandidati vole pretjerivati u ocjenama političke važnosti svakih izbora. Gledano iz današnje perspektive, izbori 1911. možda i nisu bili osobito važni, no po razini uzbuđenja iskazivanoj u regionalnim novinama i visokoj izlaznosti na dan izbora čini se da su birači činu glasanja pridavali velik značaj. Jedne socijaldemokratske novine dočarale su taj značaj sljedećim riječima: “Ubacivši u kutiju listić, odlučio si o svojoj budućnosti”…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.