FC Astana u Ligi prvaka po želji kazahstanskog apsolutista Nursultana Nazarbajeva

Autor:

GettyImages

Kada u utorak, 15. rujna, započne grupna faza nadmetanja u Ligi prvaka, u Lisabon će na utakmicu protiv Benfice doći kazahstanski prvak FC Astana. FC Astana najveće je iznenađenje ovogodišnje Lige prvaka, ujedno je prvi klub iz centralne Azije koji će nastupati u ovom natjecanju. Klub je osnovan prije šest godina, u rekordnom roku ušao je u Ligu prvaka, s momčadi koja vrijedi samo 14,5 milijuna eura i koja nema zvijezda. Međutim, FC Astana nije zaseban klub, nego je dio projekta kazahstanske vlade i predsjednika države Nursultana Nazarbajeva. Prije tri godine stvoren je predsjednički sportski klub Astana koji je okupio sedam najboljih kazahstanskih sportskih klubova – nogometni, košarkaški, biciklistički, boksački, vaterpolski, hokejaški i rally tim. Za sponzora tog sportskog konglomerata odabran je holding Samruk-Kazyna koji se sastoji od najvažnijih nacionalnih kompanija, od naftne i plinske kompanije KazMunayGas do banaka, rudnika i nacionalne željeznice. Vrijednost tog holdinga iznosi 66,5 milijardi eura, a na čelu mu se nalazi Omirzaq Shukeev, bivši zamjenik predsjednika vlade i ekonomski savjetnik predsjednika Nazarbajeva. Holding u ovih sedam klubova godišnje ulaže 100 milijuna eura.

PODSTREK ZA SVE TO BIO JE KAZAHSTANSKI SPORTSKI USPJEH na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, kada su njihovi sportaši osvojili 13 medalja, od čega sedam zlatnih. Kazahstanske vlasti shvatile su tada marketinšku snagu sporta. Inače, Nursultan Nazarbajev najstariji je i najdugovječniji državnik na trusnom postsovjetskom azijskom prostoru. Ovoga proljeća peti put je od 1991., kada je zasjeo na poziciju prvog čovjeka Kazahstana, izabran za predsjednika, i to s 97,7 posto glasova. Ni na tim izborima Nazarbajev, koji je došao na vlast još kao zadnji šef kazahstanske Komunističke partije u vrijeme raspada SSSR-a, nije dopustio da bilo tko dovede u pitanje njegovu beskonačnu vladavinu. Iako nije na listi najpoznatijih svjetskih diktatora, Nazerbajev ima sva obilježja čovjeka koji će učiniti sve da ostane na vlasti.

Tom kazahstanskom predsjedniku ustavom je potvrđena titule Elbasija – Vođe nacije, a ona mu, čak i ako ne bude predsjednik, daje doživotno neograničene ovlasti te pravo donošenja odluka i stavljanja veta na sva “sporna” rješenja parlamenta. Klan Nazarbajev službeno je težak sedam milijardi dolara, a koliko je zapravo bogatstvo cijele obitelji kazahstanskog predsjednika nitko se ne usudi ni izgovoriti. Uz Nazerbajeva, u obitelji je još dvoje milijardera, srednja kći Dinara s kapitalom od oko dvije milijarde i njezin muž Timur Kulibajev koji je navodno čak i bogatiji od svoje supruge.

Najvažniji razlog za stvaranje sportskog kluba Astana promocija je kazahstanskog glavnog grada. Do 1997. glavni grad Kazahstana bio je Almaty, a onda je predsjednik Nazarbajev odlučio da će novi glavni grad biti Astana koja je tada imala 600 tisuća stanovnika. Od tada, Astana se neprestano gradi, sada ima više od 800 tisuća stanovnika, a poznata je i kao jedan od najhladnijih glavnih gradova na svijetu jer se zimi temperatura spušta do minus 40 stupnjeva. No osnivanje sportskog konglomerata bilo je spektakularno, svečanosti su prisustvovali nogometaši Luis Figo i Oliver Bierhoff, a za predsjednika je izabran Bakhtijar Artajev, bivši boksački olimpijski prvak iz 2004., ali ga je već sljedeće godine zamijenio Vladimir Smirnov, također olimpijski prvak, ali u skijaškom trčanju.

FC ASTANA OSNOVANA JE 2009. i tada se zvala Lokomotiv Astana, s obzirom na to da je glavni sponzor bila nacionalna željeznička kompanija KTZ – Kazakhstan Temir Zholy. Dvije godine kasnije preimenovana je u FC Astanu zato što su klupski marketinški stručnjaci zaključili da se s novim imenom bolje promovira glavni grad Kazahstana, kako u zemlji, tako i u inozemstvu. Sadašnji klupski logo promoviran je prošle godine i sponzor kluba više nije KTZ, nego holding Samruk-Kazyna. Prvo ulaganje bila je izgradnja stadiona 2009., prekrasnog zdanja s 30 tisuća sjedećih mjesta, što je stajalo 164 milijuna eura. Stadion je dizajnirala svjetski poznata arhitektonska kompanija Populous koja je osmislila brojne svjetske sportske objekte, od Wembleya pa nadalje. No kako se radilo o novom klubu, tako je na utakmicama gledalište zjapilo prilično prazno. Primjerice, 2012. prosječan broj gledatelja na domaćim utakmicama FC Astane iznosio je 5081. No kako je krajem te godine holding Samruk-Kazyna postao glavni sponzor novostvorenom skupu klubova Astana, tako i raste proračun FC Astane koji sada, procjenjuje se, iznosi 25 milijuna eura. Zahvaljujući tome, FC Astana prošle godine prvi put postala je prvak Kazahstana. Tako su skinuli s trona momčad Shakhter Karagandy, poznat po tome što su u ljeto 2013. njegovi navijači ritualno na stadionu zaklali ovcu pred kvalifikacijsku utakmicu Lige prvaka protiv Celtica.

I s povećanim proračunom čelnici FC Astane ne razbacuju se s novcem i ne kupuju sumnjive nogometaše i islužene zvijezde, nego ulažu u mlade. Tako su od slovenskog kluba Domžale za dva milijuna eura kupili 20-godišnjeg srpskog defenzivca Nemanju Maksimovića. Prvi strijelac im je 21-godišnji Patrick Twumasi iz Gane, čiju vrijednost transfermarkt procjenjuje na 700 tisuća eura. Od domaćih igrača najveća nada je Georgi Zhukov koji je rođen u Kazahstanu, ali je veći dio života proveo u Belgiji te je u FC Astanu došao na posudbu iz Standarda iz Liegea. Pojačana i obogaćena, FC Astana u drugom pretkolu Lige prvaka izbacila je slovenski Maribor i tada je na stadionu bilo 23650 gledatelja. U trećem pretkolu pobijeđen je Helsinki i to golom u sudačkoj nadoknadi, da bi u četvrtom kolu FC Astana bila bolja od favoriziranog ciparskog Apoela. Zahvaljujući tim uspjesima, FC Astana igrat će u skupini C s Benficom, Atleticom Madrid i Galatasarayem. Time je ostvarena želja predsjednika Nazarbajeva da se stvori klub koji će igrati u Ligi prvaka, a Kaisar Bekenov, direktor kluba, izjavio je da nitko nije vjerovao da se predsjednikova želja može ispuniti. Kada je Lucas Podolski, njemački napadač koji igra za Galatasaray, saznao da će igrati protiv prvaka Kazahstana, na twiteru je objavio sliku Borata u kupaćem kostimu uz poruku „jedva čekam”. Ubrzo se ispričao, ali jasno je da će biti izviždan kada istrči na teren u Astani.

U TRENUTKU NASTAJANJA NOVOG SPORTSKOG KLUBA koji je predsjednik Nazarbajev, inače klupski počasni predsjednik, usporedio s Realom, Barcelonom i CSKA, najpoznatija momčad bila je ona biciklistička. Osnovan 2007., biciklistički tim Astane privukao je neke od najboljih svjetskih biciklista kao što su Alberto Contador, Vincenzo Nibali, Fabio Aru i, nakratko 2009., Lancea Armstronga. Sve te godine Astanu su pratile dopinške afere. Najpoznatiji slučajevi su pobjeda Contadora na Tour de Franceu 2009., a godinu dana kasnije optužen je za doping jer je bio pozitivan na zabranjenu supstancu clenbuterol. Prošle godine pet vozača Astane bilo je pozitivno na doping testu. Zbog toga je klub jedva dobio ove godine licencu za nastup na svjetskim utrkama, i to uz brojne proteste jer su mnogi smatrali da zbog niza dopinških afera biciklistički klub Astana ne smije više nastupati. Godišnji proračun biciklističkog tima Astana iznosi 15 milijuna eura, a posljednji uspjeh zabilježili su prošle nedjelje, kada je Talijan Fabio Aru osvojio jednu od tri najveće biciklističke utrke na svijetu, utrku oko Španjolske.

Jedan od kazahstanskih klubova koji je odmah profitirao od stvaranja Astana sportskog supertima je boksački klub Astana Arians koji se natjecao u WSB (World Series of Boxing) natjecanju te je u sezoni 2012./2013. osvojio prvo mjesto, što su ponovili i ove godine. WSB je svjetsko klupsko prvenstvo u boksu, a za momčad Astana Arians već tri godine boksaju i hrvatski boksači Filip Hrgović i Hrvoje Sep. Kada smo razgovarali s njihovim trenerom Leonardom Pijetrajem, bio je iznimno zadovoljan onim što im je ponuđeno u Astani, i u financijskom i u organizacijskom smislu. Dapače, hrvatskim boksačima dopušteno je da treniraju u Hrvatskoj i nisu trebali živjeti u Astani s ostalim domaćim boksačima. Ujedno je Hrgović nastupajući za Astanu Arians pobjedama ostvario odlazak na Olimpijske igre u Rio de Janeiru sljedeće godine.

Kada govorimo o hrvatskim sportašima u Astani, u košarkaškom klubu Astana nastupa Lukša Andrić, bivši reprezentativac i bivši košarkaš Cibone i Cedevite. Ni u košarkaški klub ne ulaže se ogroman novac, pa tako da klub ne postiže osobite uspjehe u VTB ligi, istočnoeuropskoj košarkaškoj ligi u kojoj dominantno nastupaju ruski klubovi. Ligi su se priključili prije tri godine i do sada nisu ostvarili osobite uspjehe te nisu nikada ušli ni u četvrtfinale završnice.

NAJDUŽU TRADICIJU MEĐU ASTANA MOMČADIMA ima hokejaški klub Barys koji je osnovan 1999. Od 2008. natječu se u KHL ligi, u kojoj su prvih godina ulazili u doigravanje i odmah ispadali. Nakon stvaranja velike Astane, taj hokejaški klub 2014. prvi put igra u drugom krugu doigravanja. S obzirom na to da im je godišnji proračun 15 milijuna eura, s kojim ne spadaju u gornji dom, rezultati su im vrlo dobri. U kolovozu ove godine Nazarbajev je osobno otvorio novu hokejašku arenu s 12 tisuća sjedećih mjesta, u kojoj od ove sezone igra hokejaška momčad Barys. U sklopu novoizgrađene dvorane nalaze se i dva bazena, jedan 50-metarski olimpijski i jedan namijenjen za sinkronizirano plivanje.

Pored svih ovih uspjeha, sportski projekt Nursultana Nazarbajeva doživio je neuspjeh kada Astana nije uspjela dobiti domaćinstvo zimskih Olimpijskih igara 2022., nego je pobjedu odnio Peking. Za Nazarbajeva to je bio jedan od vrlo rijetkih poraza jer on, politički gledano, ne zna za poraz. S druge strane, zapadnoeuropski mediji optužuju ga da je autokrat, diktator koji ne poštuje ljudska prava i koji gasi nezavisne medije u Kazahstanu. Nekoliko tjedana nakon pobjede na predsjedničkim izborima 2011. organizirane su demonstracije protiv Nazarbajeva, a u nemirima policija je ubila 15 aktivista.

Ovim sportskim projektom Nazarbajev želi prikazati umiveno lice Kazahstana, a međunarodni uspjeh ovih klubova trebao bi privući inozemne investitore u te klubove i poslovne investitore u Kazahstan. Tijekom posljednjih 10 godina investitori iz Amerike i Europe uložili su u Kazahstan 150 milijardi dolara, a u sljedećih 10 godina očekuje se da će uložiti 300 milijardi, jer je Kazahstan, nakon Rusije, najveći prizvođač energije među državama bivšeg SSSR-a. To je zemlja koja definitivno nije onakva kakvom ju je prikazivao Borat Sagdijev u filmu “Borat: Učenje o amerika kultura za boljitak veličanstveno država Kazahstan”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)