EUROBASKET Španjolska u završnici “slomila” Tursku

epa06196389 Spain's Pau Gasol (C) in action against Turkey's Semih Erden (R) during the EuroBasket 2017 round of top 16 match between Spain and Turkey, in Istanbul, Turkey 10 September 2017.  EPA/TOLGA BOZOGLU

Branitelj naslova europskog košarkaškog prvaka, Španjolska plasirala se u četvrtfinale EuroBasketa u Istanbulu svladavši u osmini finala domaćina Tursku sa 73-56 (19-10, 14-15, 16-18, 24-13).

Španjolci su do pobjede stigli teže no što to pokazuje konačnih 17 razlike jer su Turci još sredinom posljednje četvrtine bili na samo šest razlike (56-50). Prvenstveni razlog zbog kojega su se Turci uspjeli 35 minuta držati blizu Španjolaca je loš šut branitelja naslova s distance. No, u završnici su Rubio i Hernangomez pogodili trice kojima su odlučili pitanje pobjednika da bi u završnici razlika narasla na maksimalnih 17.

Ricky Rubio je sa 15 poena predvodio Španjolsku, dok je Furkan Korkmaz sa 20 koševa bio najefikasniji kod Turske.

Španjolska će u četvrtfinalu igrati protiv Njemačke koja je u subotu izbacila Francusku sa 84-81.

Ranije u nedjelju su četvrtfinale očekivano izborile i reprezentacije Latvije i Srbije. Latvija je u osmini finala pobijedila Crnu Goru s visokih 100-68 (27-15, 26-22, 29-15, 18-16), dok je Srbija nadigrala Mađarsku sa 86-78 (24-16, 24-25, 21-12, 17-25).

Latvija je dominirala cijeli susret i statistički je bila bolja momčad. Latvijski su košarkaši bolje gađali trice (60 posto-41 posto), bolji su bili u slobodnim bacanjima (94 posto-54 posto) i u skokovima (40-25). Do pobjede su je predvodili Kristaps Porzingis sa 19 i Janis Timma sa 21 pogotkom, a kod Crne Gore najučinkovitiji su bili Bojan Dubljević sa 21 i Nikola Vučević sa 16 pogodaka.

Latvija će u četvrtfinalu u utorak igrati protiv Slovenije.

Srbija je utakmicu otvorila serijom 16-3 i držala prednost do samoga kraja. Mađari su se u nekoliko navrata uspijevali približiti na pet do sedam poena zaostatka, posljednji put na 84-77 nešto više od minutu i pol prije kraja utakmice, no niti jednom nisu ozbiljnije zaprijetili preokretom.

Bogdan Bogdanović i Ognjen Kuzmić su sa po 17 koševa predvodili Srbiju, dok su kod Mađarske najbolji bili Zoltan Perl sa 22 i Csaba Ferencz sa 15 poena.

Srbija će u četvrtfinalu igrati protiv Italije koja je u subotu izbacila Finsku sa 70-57.

U posljednjem dvoboju osmine finala od 20.30 sati Hrvatska igrati protiv Rusije. Pobjednik te utakmice će u četvrtfinalu igrati protiv Grčke.