EL – Porazi Hajduka i Osijeka, remi Dinama

Zagreb, 17.08.2017 - Prva utakmica doigravanja za Europa ligu izmeðu Dinama i Skenderbeua. Na slici Armin Hodžiæ iz Dinama.
foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Prvi susreti posljednje runde kvalifikacija za Europsku ligu nisu završili dobro za hrvatske klubove. Hajduk i Osijek su upisali poraze, dok je Dinamo izvukao remi golom u sudačkoj nadoknadi.

Dinamo je na stadionu Maksimir odigrao 1-1 protiv albanskog Skenderbega, Osijek je na Gradskom vrtu izgubio od bečke Austrije 1-2, dok je Hajduk izgubio na Goodison Parku od Evertona 0-2. Uzvratni susreti su 24. kolovoza.

“Modri” su odigrali očajnu utakmicu protiv Skenderbega izvukavši remi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Gosti koji su prošle sezone osvojili treće mjesto u nacionalnom prvenstvu, poveli su golom Liridona Latifija u 37. minuti, a izjednačio je Čileanac Angelo Henriquez u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Gostima je u 25. minuti poništen gol zbog nepravedno dosuđenog  zaleđa.

Dinamo je protiv Skenderbega igrao i 2015. godine, ali u play-offu Lige prvaka. Slavio je u obje utakmice (2-1, 4-1).

Hajduk je izgubio od Evertona s 0-2 te ima male šanse za prolaz uoči uzvrata na Poljudu. Pogotke su za Everton zabili Micahel Keane (30) i Idrissa Gueye (45). Hajduk je očekivano poražen od premijerligaša Evertona, ali je igrom u drugom dijelu, kada su se Englezi i opustili, pokazao da nije slučajno ušao u zadnje pretkolo. Izvrsni engleski vratar James Pickford u drugom je dijelu zaustavio nekoliko opasnih šuteva igrača Hajduka, koji je s Goodison Parka mogao otići i s puno povoljnijim rezultatom te s golom u gostima dočekati velikog suparnika na rasprodanom Poljudu.

Hajduk je posljednje tri sezone ispadao u play-off rundi Europske lige. Splitski sastav su redom izbacivali Dnjipro (0-0, 1-2), Slovan Liberec (0-1, 0-1) i Maccabi Tel Aviv (2-1, 1-2, 3-4-11m).

Osijek je usprkos sjajnom početku doživio domaći poraz od Austrije. Osijek je poveo u 15. minuti golom Muzafera Ejupia, a samo četiri minute kasnije domaćin je mogao i do drugog gola. Nažalost, Borna Barišić je iz kaznenog udarca pogodio okvir gola. U nastavku susreta gosti su okrenuli rezultat, a golove su zabili Christoph Monschein (27) i Raphael Holzhauser (60).Osijek je u prva tri pretkola izbacio UE Santa Colomu, potom švicarski Luzern, te ugledni nizozemski sastav PSV Eindhoven. Nažalost, protiv Austrije nije išlo. Barem u prvom ogledu. Zorann Zekić je s pravom upozoravao na austrijski sastav koji se pokazao kao opasna i odlično organizirana momčad. Međutim, još uvijek nije sve gotovo i ispred Osijeka je još najmanje 90 europskih minuta.

Dodajmo kako je Rijeka u srijedu poražena u Pireju od Olympiacosa 1-2 u prvom susretu posljednjeg pretkola nogometne Lige prvaka. Rijeka je povela golom Brazilca Hebera u 42. minuti, a izjednačio je Vadis Odjidja u 66. minuti. Od 83. minute hrvatski prvak je igrao s igračem manje nakon što je isključen Leonard Zuta, a domaćin je do pobjede stigao u posljednjim trenucima susreta golom Alaixa Romaoa.

Uzvratni susret je 22. kolovoza na Rujevici.