EL – Gostujuće pobjede Šahtara i Fiorentine, Gent srušio Tottenham

epa05797905 Tottenham Kyle Walker(R) and Gent's Nana Asare fight for the ball  during an UEFA Europa League soccer match between KAA Gent and Tottenham Hotspur FC  at the Ghelamco Arena, in Gent, Belgium, 16 February 2017.  EPA/OLIVIER HOSLET

Nogometaši Šahtara i Fiorentine ostvarili su gostujuće pobjede u prvim susretima 16-ine finala Europske lige pobijedivši identičnim rezultatom 1-0 Celtu Vigo i Borussiju Moenchengladbach.

Veliki uspjeh ostvario je i Gent koji je pobijedio Tottenham, također 1-0.

Premda je posljednju službenu utakmicu igrao u prosincu, Šahtar je odigrao odlično u Španjolskoj pobijedivši Celtu 1-0. Pogodak odluke zabio je Blanco Leščuk u 27. minuti susreta. Bivši kapetan hrvatske reprezentacije Darijo Srna odigrao je cijeli susret za Šahtar, a u 45. minuti je dobio žuti karton.

Fiorentina je do pobjede u Moenchengladbachu stigla lijepim pogotkom Federica Bernardeschija iz slobodnog udarca u 44. minuti. Tri minute ranije domaćin je imao odličnu priliku, no udarac Fabiana Johnsona završio je u okviru gola. Nikola Kalinić je za ‘viole’ igrao do 77. minute, Milan Badelj je odradio cijeli susret, dok Hrvoje Milić nije nastupio.

Gent je na Ghelamco Areni priredio iznenađenje pobijedivši Tottenham 1-0 uz još jednu odličnu predstavu hrvatskog vratara Lovre Kalinića. Pobjednika je odlučio pogodak Jeremyja Perbeta u 59. minuti. Najbliže golu Tottenham je bio u 49. minuti kada je Harry Kane pogodio vratnicu.

Lyon je lako na gostovanju pobijedio AZ Alkmaar 4-1 i praktički osigurao nastavak natjecanja. Golove za goste zabili su Lucas Tousart (26), Alexandre Lacazette (45+2, 57) i Jordan Feri (90+4), dok je pogodak za Nizozemce zabio Alireza Jahanbakhsh (68-11m).

Rostov je sav posao obavio u prvoj utakmici pobijedivši prašku Spartu 4-0. Golove za domaćine zabili su Miha Mevlja (15), Dimitri Poloz (38), Christian Noboa (40) i Aleksandar Buharov (67).

Veliki korak prema plasmanu u osminu finala načinio je i Kopenhagen pobijedivši u Sofiji Ludogorec 2-1. Danci su zabili po jedan pogodak na otvaranju svakog poluvremena, u drugoj minuti vlastitu mrežu je pogodio Anicet Abel, a u 53. minuti zabio je Youseff Toutouh. Pogodak nade za Ludogorec zabio je Claudiu Keseru u 81. minuti.

Olympiakos i Osmanlispor su odigrali 0-0 u susretu s devet žutih i jednim crvenim kartonom. ‘Pocrvenio’ je domaći stoper Viana u 74. minuti zbog nesportskog poteza.

Krasnodar je pobijedio Fenerbahče 1-0, a pogodak odluke zabio je Viktor Claesson u četvrtoj minuti utakmice. Za ruski sastav to je bila prva službena utakmica nakon 5. prosinca kada je završio prvi dio ruskog prvenstva. Od tada je Krasnodar odigrao sedam prijateljskih utakmica.