DNK izumrlih ljudskih bića mogu se naći u špiljama

Autor:

epa05426920 An undated handout image provided by Gibraltar Museum on 15 July 2016 shows a general view of the Gibraltar Neanderthal Caves. UNESCO'S World Heritage Committee on 15 July 2016 announced the decision to include the Gibraltar Neanderthal Caves and Environments onto the UNESCO's World Heritage List, during the Committee's 40th session in Istanbul, Turkey. The natural sea caves, also known as Gorham's Cave Complex, are located in the British overseas territory of Gibraltar and provide evidence of a Neanderthal occupation site.  EPA/J.C. FINLAYSON / GIBRALTAR MUSEUM / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

DNK izumrlih ljudskih bića mogu se pronaći u sedimentima u špiljama, čak i u odsustvu kostura, javlja BBC o istraživanjima znanstvenika iz madridskog Prirodoslovnog muzeja i Instituta Max Planck za evolucijsku antropologiju u Leipzigu, navodeći da su istraživači iskapali u više europskih špilja, uključujući i špilju Vindiju u Hrvatskoj.

Ostaci drevnih ljudskih bića su vrlo rijetki pa bi novi nalazi i otkrića znanstvenicima mogli pomoći u identifikaciji stanovnika koji su obitavali na lokacijama na kojima su nađeni određeni predmeti. Znanstvenici su osim u Hrvatskoj, istraživali i u špiljama u Belgiji, Francuskoj, Rusiji i Španjolskoj.

“Sada možemo reći koje su vrste hominida živjele u nekoj pećini i na kojoj stratigrafskoj razini, čak i kada nema kosti ili ostataka kostura. Znamo da nekoliko komponenti sedimenata može vezati DNK i stoga smo odlučili istražiti može li DNK hominina preživjeti na arheološkim lokalitetima za koje znamo da su ih nastanjivali”, pojasnili su Antonio Rosas iz madridskog muzeja i Matthias Meyer s njemačkog instituta.

Znanstvenici su prikupili uzorke sedimenata koji pokrivaju vremensko razdoblje od prije 14.000 do 550.000 godina.

U laboratoriju su uspjeli izvući sićušne fragmente mitohondrijskog DNK – genetskog materijala iz mitohondrija koji služe kao “energetske centrale” bioloških stanica.

Čak i se iz sedimentnih uzoraka koji su godinama bili uskladišteni na sobnoj temperaturi može izvući DNK.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)