Olimpijska pobjednica u bacanju koplja Sara Kolak pobijedila je na mitingu Dijamantne lige u Lausannei s novim hrvatskim rekordom i najboljim rezultatom u svijetu ove godine od 68.43 metara.

Kolak je u Lauseanni za čak dva metra i 25 centimetara popravila svoj dosadašnji najbolji rezultat s kojim je i stigla do zlata u Rio de Janeiru 18. kolovoza prošle godine, te je zasjela na prvo mjesto svjetskih ljestvica ove godine pretekavši Turkinju Edu Tugsuz (67.21m).

Kao i u Riju, Kolak je do pobjede stigla u posljednjoj šestoj seriji u koju je ušla kao drugoplasirana s rezultatom 66.65 iz treće serije, što je tada bio i hrvatski rekord. Bolja od nje bila je svjetska rekorderka, Čehinja Barbora Špotakova sa 67.40m. No, tada je 22-godišnja Ludbrežanka bacila najbolji hitac u svijetu u posljednje četiri godine.

Kolak je u Lauseannu stigla s najboljim hicem sezone od 65.23m, a tu je daljinu u četvrtak prebacila tri puta, jer je u petoj seriji njeno kolje palo na 65.78m.

Treće mjesto zauzela je Australka Kathryn Mitchell sa 66.12m.

Dobar nastup u Lauseanni imao je i hrvatski rekorder u bacanju kugle Stipe Žunić koji je s rezultatom 21.17m zauzeo četvrto mjesto. Žunić je čak četiri puta prebacio 21 metar, 21.06m u trećoj, 21.04m u četvrtoj, 21.10m u petoj i 21.17m u šestoj seriji čime je pokazao kako se ustalio na toj respektabilnoj daljini. U Lauseanni je 26-godišnji Zadranin uspio pobijediti i dvostrukog svjetskog prvaka, Nijemca Davida Storla koji je završio kao peti s istim rezultatom, ali je Žunić imao bolji drugi hitac.

Pobijedio je Amerikanac Ryan Crouser s odličnih 22.39m ispred Novozelanđanina Toma Walsha sa 21.97m i Čeha Tomaša Staneka sa 21.36m.

Osim Kolak, u Lauseanni su najbolje rezultate u svijetu ove godine ostvarili još Ruskinja Marija Lasitskene koja je u skoku u vis ostvarila sjajan rezultat od 2.06m, Južnoafrikanac Wayde van Niekerk koji je 400 metara pretrčao za 43.62 sekunde te Etiopljanin Muktar Edris na 5000 metara sa 12:55.23 minuta.

 

REZULTATI,
ATLETIČARI,
100m:
1.  Justin Gatlin (SAD)                                            9.96     
2.  Ben Youssef Meite (O. Bje)                                     9.98     
3.  Akani Simbine (JAR)	                                           9.99    
400m:
1.  Wayde van Niekerk (JAR)                                43.62    
2.  Baboloki Tirelo Thebe (Boc)                            44.02    
3.  Isaac Makwala (Boc)                                    44.08     
1500m:
1.  Aman Wote (Eti)                                               3:32.20  
2.  Charles Cheboi Simotwo (Ken)                                  3:32.59  
3.  Silas Kiplagat (Ken)                                          3:32.96   
5000m:
1.  Muktar Edris (Eti)                                         12:55.23
2.  Selemon Barega (Eti)                                       12:55.58
3.  Joshua Cheptegei (Uga)                                     12:59.83
4.  Yenew Alamirew (Ethiopia)                                       13:06.
400m prepone:
1.  Kariem Hussein (Švi)                                    48.79    
2.  Byron Robinson (SAD)                                    48.88    
3.  Rasmus Maegi (Est)                                      48.94   
motka:
1.  Sam Kendricks (SAD)                                            5.93m     
2.  Pawel Wojciechowski (Polj)                                     5.93     
3.  Renaud Lavillenie (Fra)                                        5.87     
troskok:
1.  Pedro Pablo Pichardo (Kuba)                                    17.60m    
2.  Christian Taylor (SAD)                                         17.49    
3.  Will Claye (SAD)                                               17.12   
kugla:
1.  Ryan Crouser (SAD)                                     22.39m    
2.  Tomas Walsh (NZ)                                       21.97    
3.  Tomaš Stanek (Češ)                                     21.36    
4.  STIPE ŽUNIĆ (HRV)                                      21.17  

ATLETIČARKE,  
200m:
1.  Dafne Schippers (Niz)                                   22.10    
2.  Marie Josee Ta Lou (O. Bje)                             22.16    
3.  Kyra Jefferson (SAD)                                    22.34   
800m:
1.  Francine Niyonsaba (Bur)                                    1:56.82  
2.  Charlene Lipsey (SAD)                                       1:57.38  
3.  Eunice Jepkoech Sum (Ken)                                   1:57.78 
milja:
1.  Genzebe Dibaba (Eti)                                       4:16.05  
2.  Nelly Jepkosgei (Ken)                                      4:25.15  
3.  Claudia Bobocea (Rum)                                      4:25.89  
100m prepone:
1.  Sharika Nelvis (SAD)                                           12.53    
2.  Jasmin Stowers (SAD)                                           12.57    
3.  Christina Manning (SAD)                                        12.58 
400m prepone:
1.  Ashley Spencer (SAD)                                    53.90    
2.  Lea Sprunger (Švi)                                      54.29    
3.  Eilidh Doyle (VB)                                       54.36        
vis:
1.  Marija Lasitskene (Rus)                                      2.06m     
2.  Kamila Licwinko (Polj)                                       1.93     
3.  Sofie Skoog (Šve)                                            1.93       
dalj:
1.  Ivana Španović (Srb)                                         6.79m     
2.  Shakeela Saunders (SAD)                                      6.68     
3.  Tianna Bartoletta (SAD)                                      6.65     
koplje:
1.  SARA KOLAK (HRV)                                            68.43m    
2.  Barbora Špotakova (Češ)                                     67.40    
3.  Kathryn Mitchell (Aus)                                      66.12 
4x100m:
1.  Švicarska	42.53    
2.  Brazil	42.97    
3.  Nizozemska	43.07

Komentiraj

FOTO:EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
PODIJELI
Djelatnost je Hine prikup­lja­nje i razaši­lja­nje što potpunijih či­njeničnih i objektivnih novinsko-agencijskih informacija o zbi­va­njima u Republici Hrvatskoj i svijetu za potrebe medija i drugih sudionika društvenoga, političkoga, kulturnog i gospodarskog života.