Nakon Dohe, Šangaja, Rabata i Eugenea najbolji svjetski atletičari nastupili su i na petoj stanici Dijamante lige – Golden Gala Pietro Mennea mitingu u Rimu.

Najbolji rezultat večeri ostvarila je Etiopljanka Almaz Ayana koja je na 5 km pobijedila s drugim rezultatom svih vremena – 14:12:59. Brže od Ayane trčala je tek njezina sunarodnjakinja Tirunesh Dibaba koja je u lipnju 2008. u Oslu postavila svjetski rekord 14:11:15.

“Sigurna sam da ću jednom oboriti taj rekord. Imama ga u nogama,” kazala je 24-godišnja Ayana.

U utrci na 100 metara pobijedio je Amerikanac Justin Gatlin s rezultatom 9,93 što je njegova treća pobjeda ove sezone nakon slavlja u Šangaju (9,94) i Eugeneu (9,88). Bila je to i njegova četvrta uzastopna pobjeda na rimskom Olimpijskom stadionu. Prvo je 2013. sa 9,94 pobijedio Usaina Bolta, iduće godine je slavio s rezultatom 9,91, a onda je lani pobijedio s vremenom 9,75 što je njegov drugi najbolji rezultat ikada. Osobni rekord mu je 9,74.

Kod djevojka na ‘stotki’ je slavila Jamajčanka Elaine Thompson s rezultatom 10.87.

U jednom od vrhunaca večeri, u muškom skoku u vis pobijedio je svjetski prvak iz Moskve 2013. i srebrni s prošlogodišnjeg SP-a u Pekingu Ukrajinac Bogdan Bondarenko preskočivši 2.33 m. Drugi je bio Britanac Robbie Grabarz (2.30), a treći Talijan Gianmarco Tamberi (2.30).

Jamajčanka Janeive Russell postavila je na 400 m s preponama najbolji rezultat ove godine u svijetu – 53,96, najbolje vrijeme u svijetu postavio je i Kenijac Conseslus Kipruto na 3.000 m sa zaprekama – 8:01:41, dok je na 800 metara pobijedila Južnoafrikanka Caster Semenya izjednačivši najbolji rezultat ove godine, 1:56.64.

Idući miting Dijamantne lige je već za tri dana u Birminghamu

REZULTATI:

ATLETIČARI:

100m
1. Justin Gatlin (SAD)       9.93
2. Ameer Webb (SAD)     9.94
3. Jimmy Vicaut (Fra)       9.99

200m
1.  Ameer Webb (SAD)                 20.04
2.  Aaron Brown (Kan)                  20.24
3.  Alonso Edward (Pan                20.25

400m
1.  Wayde van Niekerk (JA)         44.19
2.  Bralon Taplin (Gre)                 44.43
3.  Isaac Makwala (Boc)              44.85

110m prepone:
1.  Orlando Ortega (Špa)                   13.22
2.  Pascal Martinot-Lagarde (Fra)      13.29
3.  Andrew Pozzi (VB)                        13.37

Disk:
1.  Robert Urbanek (Polj)               65.00
2.  Victor Hogan (JA)                     64.03
3.  Robert Harting (Njem)              63.96

ATLETIČARKE

800m:
1.  Caster Semenya (JA)              1:56.64
2.  Francine Niyonsaba (Bur)       1:58.20
3.  Lynsey Sharp (VB)                  1:59.03

5000m:
1.  Almaz Ayana (Eti)                   14:12.59
2.  Mercy Cherono (Ken)             14:33.95
3.  Viola Jelagat Kibiwot (Ken)    14:34.39

400m prepone:
1.  Janieve Russell (Jam)              53.96
2.  Wenda Theron Nel (JA)          54.61
3.  Eilidh Doyle (VB)                    54.81

Motka:
1.  Ekaterini Stefanidi (Grč)           4.75
2.  Nikoleta Kiriakopoulou (Grč)   4.75
3.  Yarisley Silva (Kuba)                 4.60

Troskok:
1.  Caterine Ibargueen (Kol)         14.78
2.  Olga Rypakova (Kaz)               14.51
3.  Shanieka Thomas (Jam)           14.46

Kugla:
1.  Valerie Adams (NZ)                19.69
2.  Anita Marton (Mađ)                18.98
3.  Aliona Dubitskaya (Blr)           18.38…

Komentiraj

FOTO:EPA/ETTORE FERRARI
PODIJELI
Djelatnost je Hine prikup­lja­nje i razaši­lja­nje što potpunijih či­njeničnih i objektivnih novinsko-agencijskih informacija o zbi­va­njima u Republici Hrvatskoj i svijetu za potrebe medija i drugih sudionika društvenoga, političkoga, kulturnog i gospodarskog života.