DAVIS CUP: Podvig Hrvata u Portlandu

epa05410843 Marin Cilic of Croatia scores against Roger Federer of Switzerland in their quarter final match during the Wimbledon Championships at the All England Lawn Tennis Club, in London, Britain, 06 July 2016.  EPA/ANDY RAIN EDITORIAL USE ONLY/NO COMMERCIAL SALES

Zahvaljujući pobjedama Marina Čilića nad Johnom Isnerom i Borne Ćorića nad Jackom Sockom, hrvatski su tenisači napravili pravi podvig te zaostatak od 0-2 nakon prvog dana četvrtfinalnog Davis Cup dvoboja s Amerikancima u Portlandu pretvorili u pobjedu 3-2 i plasman u polufinale.

Nakon što je najbolji hrvatski tenisač hladnokrvno u tri seta sa 7-6 (9), 6-3, 6-4 svladao Johna Isnera i izjednačio na 2-2, pobjednički bod donio je Borna Ćorić, koji je nakon trosatne bitke svladao Jacka Socka sa 6-4, 3-6, 6-3, 6-4. Tako je Hrvatska postala četvrta nacija koja je protiv najtrofejnije Davis Cup reprezentacije u povijesti uspjela okrenuti zaostatak od 0-2 nakon prvog dana. To je pošlo za rukom Australcima 1939. godine, Italiji 1960. i Švedskoj 1994.
Ni u četvrtom pokušaju reprezentacija SAD-a nije uspjela svladati Hrvatsku. Za trijumf im nije bilo dovoljno 2-0 nakon prva dva pojedinačna dvoboja. Hrvatska Davis Cup reprezentacija je u svojoj 24-godišnjoj povijesti prvi put kreirala ovakav preokret koji joj je po treći put donio plasman u polufinale, a prvi put nakon 2009. godine. Borna ćorić je drugi meč zaredom donio pobjednički bod u petom, odlučujućem meču, jer je u Portlandu ponovio ono što je u ožujku napravio protiv Belgije u Liegeu.
Borna je sjajno otvorio meč protiv Jacka Socka i ‘breakom’ na početku dvoboja Amerikanca stavio u potpuno podređeni položaj. Sve do servisa za set Ćorić je izgubio jedan poen na početnom udarcu. No, tada je prvi put napravio nekoliko povezanih pogrešaka i dopustio Socku da dođe do prilike za ‘break’. No, izvukao se u toj situaciji i s još dva poena u nizu osvojio prvi set.
Na otvaranju drugog imao je tri prilike za ‘break’ i činilo se da će nastaviti u istom tempu kojim je odigrao prvu dionicu dvoboja. No, Sock se izvukao, ali to je bio tek prvi od tri gema u kojima je Amerikanac opasno ‘visio’. Sve se ponovilo u trećem gemu, a još je više iskušenja prošao u sedmom, nakon što je napravio ‘break’ za 4-2. Sock je u tom gemu spasio još pet ‘break-lopti’, ukupno 11 u drugom setu koji je pretvoren u set propuštenih prilika Borne Ćorića. Sock je nakon 11 minuta borbe zadržao servis za 5-2 te dva gema poslije, nakon 52 minute igre, osvojio drugu dionicu dvoboja.
Početak trećeg seta ponovno je pripao 19-godišnjem Zagrepčaninu. Za razliku od drugog seta, u ovom je došao do ‘breaka’ i na početku poveo 3-0. No, dopustio je Socku povratak do 3-2, ali mu je još jednom oduzeo servis i tu prednost uspio zadržati. Nakon 130 minuta igre Borna Ćorić je doveo Hrvatsku na set od polufinala.
I četvrti set je Ćorić otvorio ‘breakom’ pa odmah izgubio prednost. No, nije dopustio Socku da zajaše val samopouzdanja i kreira preokret kao što je to u petak učinio protiv Marina Čilića. Ćorić je imao pravi lijek za Sockovu igru. Bio je strpljiv, precizan i znao je čekati pogodne trenutke za napad ili na pogrešku suparnika. Odlučujući ‘break’ u četvrtom setu bio je onaj za 5-4 nakon kojeg je najmlađi član naše reprezentacije bez izgubljenog poena odservirao za jednu od najslađaih pobjeda u karijeri.
Hrvatska će u polufinalu, koje je na rasporedu od 16. do 18. rujna ugostiti Francusku. Bit će to prvi meč naše reprezentacije na domaćem terenu nakon tri godine i šest uzastopnih gostovanja. U drugom polufinalu će branitelj naslova Velika Britanija biti domaćin Argentini.
I prijašnja dva polufinala Hrvatska je odigrala na domaćem terenu. Ivan Ljubičić i Mario Ančić su 2005. godine na putu prema naslovu u polufinalu svladali Rusiju na splitskim Gripama. Četiri godine poslije na zemlji u porečkoj Žatiki su Tomaš Berdych i Radek Štepanek Češku odveli u finale preko Marina Čilića i Ive Karlovića.

SAD – Hrvatska 2-3
Jack Sock (SAD) – Marin Čilić (Hrv) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 6-4
John Isner (SAD) – Borna Ćorić (Hrv) 6-4, 6-4, 6-3
Ivan Dodig/Marin Cilic (CRO) – Bob Bryan/Mike Bryan (SAD) 6-2, 2-6, 6-2, 6-4
Marin Čilić (Hrv) – John Isner (SAD) 7-6 (9), 6-3, 6-4
Borna Ćorić (Hrv) – Jack Sock (SAD) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4