DANI ELEKTRONIČKIH MEDIJA: Za promjenu medijske regulative i izradu medijske strategije

Autor:

Nacional

Na otvorenju 9. dana elektroničkih medija u Opatiji u srijedu predsjednik Hrvatske udruge radija i novina (HURIN) Robert Veseljak rekao je kako je potrebno pronaći način za izmjenu sadašnjih zakona da bi se moglo nositi s izazovima vremena, a predsjednik Nacionalne udruge televizija (NUT) Denis Mikolić također se zauzeo za promjenu medijske regulative te za izradu medijske strategije.

 

Tradicionalni skup djelatnika s televizije, radija i internetskih portala  9. dani elektroničkih medija, koji obuhvaćaju 22. dane radija, 9. dane televizije i 9. dane interneta, počeo je u srijedu u Opatiji, a neke od tema o kojima se raspravlja su pristojba HRT-a, stanje neprofitnih medija te potrebne promjene Zakona o elektroničkim medijima i povezane zakonske regulative. Organizatori su HURIN, NUT i Agencija za elektroničke medije.

Denis Mikolić je ocijenio da je nova ministrica kulture dobro upoznata s problematikom medija, a vjeruje da je spremna sudjelovati u razgovorima o pitanjima vezanim uz to područje.

Ravnateljica Agencije za elektroničke medije (AEM) i predsjednica Vijeća za elektroničke medije (VEM) Mirjana Rakić, govoreći o aktivnostima te agencije u prošlom razdoblju, rekla je da su učinjeni pozitivni pomaci u medijskoj pismenosti, i to izdavanjem preporuka za zaštitu maloljetnika od neprimjerenih medijskih sadržaja, te je istaknula nezamjenjivo značenje lokalnih medija u izvještavanju.

Nazočne je pozdravio predsjednik vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) Dražen Lučić, skup je otvorio Tomislav Jelić iz Ministarstva kulture, a pokroviteljica skupa, hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović poslala je snimljenu videoporuku.

U panel-razgovoru o pristojbi voditelj HRT-ove radne jedinice vezane uz pristojbu Damir Tus rekao je da je u Hrvatskoj 1,22 milijuna obveznika plaćanja te pristojbe. Istaknuo je da je HRT glavni investitor u hrvatsku kulturnu industriju “zahvaljujući transferu oko 30 posto prikupljenog novca” od pristojbe. Tako se na godinu prosljeđuje 33 milijuna kuna Fondu za pluralizam medija, 21,3 milijuna Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) i 6,8 milijuna kuna Vijeću za elektroničke medije.

Za prava izvođenja glazbenoj se industriji na godinu plati 57,5 milijuna kuna, oko 50 milijuna izdvaja se za neovisnu televizijsku produkciju i vanjske troškove proizvodnje kapitalnih djela te vanjske suradnike, ali i prava prikazivanja i prijenosa, poput sportskih događaja. Ukupan prihod od pristojbe u 2016. godini je 1,2 milijarde kuna, rekao je Tus.

Denis Mikolić iz NUT-a rekao je da model prikupljanja i raspodjele novca od pristojbe nije dobar, ali to ne treba rješavati onako kako se pokušalo u Hrvatskom saboru, paušalnim smanjenjem iznosa pristojbe bez provedene analize.

“Željelo se zaštititi siromašne, a neke bi se i zaštitilo, ali bi se s druge strane stvorili novi siromašni gubitkom radnih mjesta, ukidanjem dopisništava HRT-a, smanjenjem nekomrecijalnih sadržaja na javnom servisu”, dodao je Mikolić.

Robert Veseljak (HURIN) misli da je problematično licitiranje visinom pristojbe te da je važnije znati što se time želi postići, a bitno je pokrenuti ozbiljnu reorganizaciju HRT-a.

Gordana Simonović (VEM) istaknula je da se mora početi od toga što se želi od javnog servisa. Ustvrdila je da se programi HRT-a prate u zemljama regije, što govori o njihovoj kvaliteti, koja bi bila bolja kad bi se u prvim minutama televizijskog dnevnika gospodarski, financijski i drugi sadržaji vezani uz aktualne probleme društva pojavljivali više od političkih. Ona smatra da bi se trebalo povećati izdvajanje za Fond za pluralizam medija iz pristojbe jer se pokazalo kao bitan iznos za nakladnike. Predsjednica udruge za razvoj neprofitnih medija N mreža Davorka Blažević rekla je da bi sadašnjih jedan posto izdvajanja za neprofitne medije trebalo znatno povećati.

Obnašatelj dužnosti ravnatelja HRT-a Blago Markota rekao je da je političke zahtjeve vezane uz pristojbu shvatio kao poruke da se poboljša sustav HRT-a, da kvalitetnije analizira svoje sadržaje i pokrene izradu strategija. Istaknuo je da se više ne trebaju provoditi restrukturiranja na HRT-u, koji je zreo za ozbiljnu transformaciju na svim područjima. HRT ima unutarnje snage da postane racionalniji i odgovorniji sustav, ustvrdio je.

Predstavnici neprofitnih medija istaknuli su nakon sastanka u zaključcima zahtjev da im VEM poveća udjel u Fondu za pluralizam medija sa sadašnjih pet na osam posto. Od mjerodavnih državnih tijela traže da im odgovore gdje su završila tri milijuna kuna od prihoda Hrvatske lutrije prvotno namijenjena neprofitnim medijima, a taj način financiranja je prekinuo bivši ministar kulture Zlatko Hasanbegović. Traže i da im odgovore hoće li se ta njegova odluka ukinuti. Nužno je da država osigura mehanizme i sustav za kvalitetnije informiranje građana od dosadašnjega, zaključili su predstavnici neprofitnih medija.

Dani elektroničkih medija završavaju 24. studenoga, a organizatori su HURIN, NUT i AEM.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)