06.09.2010. / 20:14
UNCTAD: Pojačan optimizam glede oporavka izravnih stranih ulaganja
Kriza je u prvi plan istaknula noviji trend preusmjeravanja geografskog fokusa transnacionalnih kompanija na zemlje u razvoju i one u tranziciji, čija su gospodarstva bolje prebrodila krizu i predvode globalni oporavak
Ulaganja bi trebala postupno rastiTransnacionalne korporacije pojačano su optimistične glede međunarodne investicijske klime i vlastitih izgleda za izravna inozemna ulaganja u ovoj i dvije iduće godine, zaključci su u ponedjeljak objavljenog godišnjeg izvješća UN-ove konferencije za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
UNCTAD-ovo istraživanje objavljeno pod nazivom "Pregled prognozi za svjetska ulaganja u 2010-2012.", upućuje na oporavak globalnih tijekova izravnih stranih ulaganja u 2010., te na njihov daljnji rast u 2011. i 2012.
Godišnje istraživanje imalo je za cilj utvrditi planove o tim ulaganjima u najvećim u svijetu transnacionalnim kompanijama, a ovogodišnje se temelji na anketiranju njih 236, te još 116 agencija za promicanje ulaganja.
U usporedbi s prošlogodišnjom anketom u kojoj je oko 47 ispitanika iskazalo pesimizam glede 2010., za ovu je godinu tek 36 posto ispitanika pesimistično. Što se tiče 2011. i 2012., prognoze su još bolje, pri čemu je optimistično 47 posto ispitanika glede iduće godine, a čak 62 posto glede 2012.
To upućuje na zaključak da iako transnacionalnim kompanijama predstoje kratkoročne teškoće, njihove planove u vezi budućih ulaganja kriza nije strukturno izmijenila. Rezultati ukazuju i da je kriza bila manje destruktivna na području izravnih stranih ulaganja nego što se ranije strahovalo. Iako su proračuni za ulaganja, pa i oni za izravna ulaganja u inozemstvu, smanjeni za vrijeme krize, transnacionalne kompanije nisu pribjegle zatvaranju inozemnih podružnica.
Kriza je u prvi plan istaknula noviji trend preusmjeravanja geografskog fokusa transnacionalnih kompanija na zemlje u razvoju i one u tranziciji, čija su gospodarstva bolje prebrodila krizu i predvode globalni oporavak, podsjeća se u izvješću. Tako čak devet od vodećih 15 prioritetnih odredišta za ulaganja za razdoblje do kraja 2012. predstavljaju gospodarstva u razvoju i tranziciji.
Pojačani optimizam i slabljenje krize potaknuli su kompanije da zadrže postojeće programe međunarodnih ulaganja i u nekim ih slučajevima i revidiraju naviše.
Tako oko 43 posto ispitanika planira veću potrošnju na međunarodna ulaganja u 2010., u usporedbi s niskim razinama zabilježenim u 2009., a daljnja povećanja u 2011. i 2012. planira oko 58 posto ispitanika.
Veći optimizam glede rasta potrošnje na izravna strana ulaganja u idućih pet godina pokazale su transnacionalne korporacije sa sjedištem u gospodarstvima u razvoju, za razliku od onih sa sjedištima u razvijenim gospodarstvima, poglavito u Europi.
Vezane vijesti
Vandoren s Čačićem o stranim ulaganjima i brodogradilištima
Šef Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj veleposlanik Paul Vandoren i prvi potpredsjednik vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić… Više
- Kako to Vlada misli privući investicije?
- Libija 'češlja' Gadafijeva ulaganja po svijetu
- Trames d.o.o. potpisao ugovor o investiciji teškoj 200 milijuna dolara
Komentari
Ovaj članak nema komentara.
Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.
Najnovije
-
07.02.2012. / 07:00
Simona Šajn: Moj Ante se promijenio, volim ga!
-
07.02.2012. / 07:00
Zrinka Cvitešić: Potpuno ću se ostvariti tek kad budem mama
-
07.02.2012. / 07:00
Ana Stunić: I ona je pala na beogradski šarm
-
07.02.2012. / 00:54
Gorivo više ne nestaje u Croatia Airlinesu










