20.02.2010. / 17:30

Autor: Nacionalova redakcija , Martina Čizmić, Hina

HND protiv Delegacije EU: Rotim postavio krivo pitanje i dobio prijeteći mail

Šef Delegacije Europske unije u RH Paul Vandoren osobno je pisao novinaru HTV-a Goranu Rotimu zbog "izoliranog incidenta" oko intervjua s europskim povjerenikom za proširenje i europsko susjedstvo Štefanom Fueleom i izrazio žaljenje i ispriku zbog "neprimjerene komunikacije"

Štefan FüleŠtefan FüleUobičajeni novinarski zadatak za novinara HTV-a Gorana Rotima pretvorio se u incident u koji su umješani Delegacija EU i povjerenik za proširenje i europsko susjedstvo Štefan Füle. Naime, kako su zapisali u priopćenju poslanom iz Hrvatskog novinarskog društva, Rotim je prilikom Füleovog boravka u Hrvatskoj na inauguraciji Predsjednika Republike, zakazao s njim intervju, no iz Delegacije EU unaprijed su zatražena pitanja uz obrazloženje da se "treba što bolje pripremiti". Rotim je želeći izbjeći "inscenirani intervju" dostavio razrađen popis sedam područja o kojima će biti riječ.

Prijeteći mailovi zbog intervjua

Nakon intervjua iz Delegacije su mu, kako se ističe, stigli "prijeteći mailovi" u kojima mu se prenosi Fueleovo nezadovoljstvo načinom vođenja intervjua.

Rotimu se zamjera što je postavio više od sedam pitanja odnosno više pitanja od najavljenih tema razgovora, a najveći "krimen" mu je što se "drznuo postaviti nenajavljeno, ali ipak iznimno važno i aktualno pitanje o fiskalnoj krizi u Grčkoj i njezinom utjecaju na stabilnost eura".

Zbog toga su, kako se ističe u priopćenju, "šef Delegacije EU Vandoren i neimenovana Fueleova glasnogovornica odlučili kazniti Rotima tako što će mu zabraniti ili onemogućiti sve buduće intervjue s visokim europskim dužnosnicima".

HTV-ov ogranak HND-a taj postupak ocjenjuje kao "snažan politički nasrtaj na neovisnost medija i novinarske slobode", te od mjerodavnih tijela HRT-a traže da zaštite svog novinara i ugled HRT-a kao javne i neovisne medijske kuće, a od Hrvatskog novinarskog društva pomoć i zaštitu u očuvanju novinarskih i medijskih sloboda.

Također su najavili da će o tom događaju izvijestiti Europsku i Međunarodnu federaciju novinara, te očekuju očitovanja mjerodavnih tijela i institucija.

Vandoren se ispričao

Šef Delegacije Europske unije u RH Paul Vandoren osobno je pisao novinaru HTV-a Goranu Rotimu zbog "izoliranog incidenta" oko intervjua s europskim povjerenikom za proširenje i europsko susjedstvo Štefanom Fueleom i izrazio žaljenje i ispriku zbog "neprimjerene komunikacije", rekao je u subotu za Hinu šef odjela za politička pitanja Delegacije EU-a u RH David Hudson.

Hudson je rekao da Delegacija ne namjerava komentirati specifične elemente iz priopćenja Ogranka Hrvatskog novinarskog društva na HTV-u, izrazivši nadu da spomenuti incident neće utjecati na dobre odnose s hrvatskim medijima.

Također je podsjetio da je Delegacija uvijek aktivno podupirala slobodu tiska i uvijek dizala glas u slučajevima kada su novinari bili podvrgnuti napadima ili zastrašivanju.

Po njegovim riječima, pismom upućenom novinaru Rotimu Delegacija EU u RH smatra cijelu stvar zaključenom.

Vezane vijesti

Uprava HRT-a zatražila od Sabora razrješenje Silvije Luks Kalogjere

Uprava HRT-a zatražila od Sabora razrješenje Silvije Luks Kalogjere

Uprava Hrvatske radiotelevizije (HRT) zatražila je od Hrvatskog sabora, "radi zaštite zakonitosti rada HRT-a, njegovih interesa, ugleda i… Više

Komentari

registracija
11/1/10

fluid, 20.02.10. 18:33

EU delegacija oduvjek njeguje demokraciju i slobodu medija.Sve dok se njoj ne postave pitanja koja Ona smatra neprimjerenima?Vrlo čudan pristup slobodi medija:


registracija
20/5/09

BXLCRO, 21.02.10. 07:23

Iza takvih stvari se nesto drugo skriva!? Neznam zasto je to "skakljivo" pitanje jednog novinara u vezi Grcke kad na EURONEWS novinari uvelike komentiraju i ne kriju probleme? Nervozni su svi u toj EU postali vise unazad 2 godine jer dobro znadu da ce im kola skoro ici nizbrdo a ujedno sto to i znaci gubitak njihovih faraonskih placa!? Nece biti rata u EU nego kad glavne drzave nece imati vise novaca i koristi od nje onda ce si samo spakirati kofere i otici iz Bruxellesa !? Samo je to stvar vremena!


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika