18.02.2010. / 10:22

Autor: Nacionalova redakcija

Josipović krenuo prema inauguraciji, na Markov trg došao i Sanader

Mesić je prvi hrvatski predsjednik koji će doživjeti inauguraciju svog nasljednika, a u četvrtak će i službeno postati prvi umirovljeni čelnik države. Josipović prema Markovom trgu kreće u 11 sati i 30 minuta, deset minuta prije prisege sastaje se s Mesićem, a nakon podneva i Himne, treći hrvatski predsjednik će položiti prisegu s riječima 'Tako mi Bog pomogao'

Novi hrvatski predsjednik Ivo Josipović prije nekoliko minuta je krenuo prema Markovom trgu, gdje bi iza podneva trebao položiti prisegu. Za sada su tamo došli Luka Bebić, Ivica Mudrinić, Vesna Pusić, kao i bivši premijer Ivo Sanader, a 20 minuta prije podne prdružili su im se i strani državnici.

Josipović je prema Markovom trgu krenuo sa suprugom, gdje će ih čekati kćer. Josipović je od Vranicanijeve palače pješice krenuo prema Markovom trgu. Prema riječima voditelja Josipovićeve kampanje Miranda Mrsića, novi se hrvatski predsjednik osjeća dobro.

"Raspoloženje je dobro, radili smo do kasno u noć, nije bilo vremena za odmor. Danas je taj dan. Čuli smo se i sinoć i šalili smo se o nekim stvarima kroz koje smo prolazili kroz kampanju i jučer. Rekao mi je: `Čuj, ja tek od sutra počinjem shvaćati što sam napravio'", kazao je Mrsić.

Više od 1000 gostiju nazočiti će inauguraciji, a protokol je predvidio da u prvom redu sjede delegati stranih zemalja. Očekuje se da će među ostalim doći deset stranih predsjednika, dok su ostale države poslale razne diplomate. Oko 11.40 na Markov trg je u pratnji policije iz zagrebačkog hotela Westin pristigao autobus sa stranim državnicima i diplomatima. Predsjednik Mesić po posljednji je put krenuo iz Pantovčaka. Nakon što se na izlazu rukovao sa predstavnicima osiguranja s kojima je surađivao posljednjih deset godina, Mesić je u pratnji sa suprugom krenuo na inauguraciju. Prije toga, u svom je stilu prokomentirao današnji dan prisutnim novinarima. "Ako ne bude padala kiša, biti će dobro", rekao je Mesić, ustvrdivši kako se osjeća izvrsno.

Prvo obraćanje s Pantovčaka

Josipović se deset minuta prije prisege sastaje s Mesićem, a nakon podneva i himne, treći hrvatski predsjednik će položiti prisegu s riječima 'Tako mi Bog pomogao'.

Zatim slijedi prvi predsjednički govor, nakon kojeg je u Palači dverce planiran svečani ručak za 30-tak uzvanika. Primopredaja vlasti planira se u 17 sati na Pantovčaku. Mesić tada odlazi iz svoje dugogodišnje rezidencije, a Josipović se uživo obraća naciji putem malih ekrana.

Iz policijske uprave zagrebačke upozoravaju da je zbog inauguracije predsjednika države uspostavljena privremena regulacija prometa. U službenom priopćenju PUZ-a stoji da će za vrijeme prolaska kolone vozila sa štićenim osobama i visokim uzvanicima iz drugih država dolaziti do povremenog i kratkotrajnog zaustavljanja prometa na relaciji Zračna luka Zagreb - centar grada.

Na Markov trg samo pješice

Dolazak građana na Trg Svetog Marka, kao i stanara s područja Gornjeg Grada, predviđen je isključivo pješice Strossmayerovim šetalištem ili Radićevom ulicom kroz Kamenita vrata. Policija će pregledavati sve osobe koje dolaze na Gornji Grad. Mole se građani da na svečanu prisegu ne dolaze pod utjecajem opojnih sredstava te da sa sobom ne nose predmete ili sredstva pogodna za nanošenje ozljeda ili remećenje javnog reda i mira

Vezane vijesti

'Splitski gay pride je test naše demokratičnosti'

'Splitski gay pride je test naše demokratičnosti'

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas nakon sastanka s organizatorima splitske Povorke ponosa da će to biti test naše… Više

Komentari

registracija
8/8/09

tovar62, 18.02.10. 06:23

Tako mi Bog pomogao ce biti laz,bolje i postenije bi bili da kaze Tako mi drug Tito pomogao,,,,,


registracija
30/9/09

davor12345, 18.02.10. 09:07

ma di si tovare bratee, nisan te dugo vidija...a i svaka ti je na mistu, ka i uvik! Dok je taki ka ti ja se za rvacku ne bojin!


registracija
5/1/10

zagorec55, 18.02.10. 11:02

tito je mnogima pomogao valjda je bog tako htio do kaptol pomaže samo sebi valjda bog tako hoče


registracija
5/1/10

zagorec55, 18.02.10. 11:04

isključujem se iz pomoći meni ni jedan ni drugi nisu ništa dali ali nisu mi ni uzeli kao hadezet.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika