Četvorka osumnjičena za kriminal u Jadranskoj banci bez jamčevine puštena na slobodu

Autor:

Zagreb, 24.01.2017. - Zagrebačka policija uhitila je muškaraca tereteći ga da je nešto ranije opljačkao poslovnicu OTP banke u središtu Zagreba.
foto HINA / Edvard ŠUŠAK / ml

Svih četvero osumnjičenika za gospodarske zlouporabe u šibenskoj Jadranskoj banci – Ivo Šinko, bivši predsjednik Uprave, njegova zamjenica Marija Trlaja i član Uprave Mirko Goreta branit će se sa slobode, kao i Nikola Žnidarić kojeg se tereti za poticanje na to kazneno djelo – potvrdila je u četvrtak Ankica Giljanović, odvjetnica koja brani Mariju Trlaju.

“Svi su odlukom istražnog suca pušteni iz pritvora, a jamčevina nije određena”, izjavila je Giljanović za Hinu.

Predsjednik šibenskog Županijskog suda potvrdio je da sudac istrage nije donio rješenje o zadržavanju u pritvoru, ali je izrekao mjere opreza, prema kojima se osumnjičenici ne smiju približavati točno određenim svjedocima u slučaju gospodarskog kriminala u Jadranskoj banci.

Osumnjičena četvorka, koja je prema kaznenoj prijavi šibenske policije Jadransku banku oštetila za 42,5 milijuna kuna, uhićena je u utorak rano ujutro, a sinoć su privedeni u Županijsko državno odvjetništvo, nakon čega i istražnom sucu koji ih je nakon saslušanja pustio na slobodu.

Osumnjičeni su da su – znajući da su založene nekretnine znatno manje vrijednosti od one navedene u zaprimljenim elaboratima o procjeni te ne sadrže njihovu stvarnu vrijednost, a protivno metodologiji za odobravanje otkupa nedospjelih potraživanja (faktoringa), i iako su znali da trgovačko društvo ima kreditnu sposobnost manju od propisane te manji koeficijent likvidnosti – s tom tvrtkom iz Čakovca sklopili dva ugovora o okvirnom kratkoročnom revolving kreditu, kao i veći broj dodataka tim ugovorima te ugovor o faktoringu.

Županijsko tužiteljstvo osnovano sumnja da su odmah nakon toga odobravali isplate, a po dospijeću kredita, premda nisu vraćane mjesečne rate, svojim odlukama neosnovano odobravali odgodu vraćanja kredita. Za dane kredite i faktoring sklapali su dugoročne ugovore o kreditu, iako su znali da je zabranjeno odobravanje, prolongiranje i reprogram kredita s jednokratnim dospijećem svih klijenata banke.

Ujedno, znali su da banka ima pravo otkazati plasman te ga proglasiti u cijelosti dospjelim ukoliko klijent ne podmiruje svoje obveze prema banci u roku dužem od tri mjeseca. Temeljem sklopljenih ugovora, dodataka ugovorima i faktoringa, na opisani su način spomenutoj tvrtki pribavili protupravnu imovinska korist za isplaćeni iznos od 35,3 milijuna kuna, a banci prouzročili štetu za iznos isplaćenih kredita i kamata u ukupnom iznosu od 42,5 milijuna kuna.

Očekuje se da će se šibensko tužiteljstvo žaliti na odluku suca istrage, s obzirom da su pritvor predložili “zbog postojanja osobitih okolnosti koje upućuju na opasnost da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)