BERLIN Neonacisti obilježili rođendan Rudolfa Hessa

Autor:

epa06956108 Far-right supporters wait for the beginning of a demonstration commemorating the death anniversary Rudolf Hess in Berlin, Germany, 18 August 2018. Hess died on 17 August 1987 after committing suicide in the Spandau Prison, where he served his life sentence. Hess was one of the most prominent Nazi leaders and appointed Deputy Fuehrer by German dictator Adolf Hitler in 1933.  EPA/FELIPE TRUEBA

Oko 600 neonacista marširalo je u subotu ulicama Berlina na godišnjicu smrti ratnog zločinca i Hitlerovog zamjenika Rudolfa Hessa, javljaju njemački mediji.

Radikalni desničari tradicionalno obilježavaju 17. kolovoza 1987. kada se Hess objesio u savezničkom zatvoru za ratne zločince u berlinskoj četvrti Spandau gdje je služio doživotnu kaznu.

Marš se izvorno trebao održati u Spandau, ali su ga organizatori poslije premjestili u središte grada kako bi izbjegli protuprosvjednike s lijevog političkog spektra.

U Spandauu se ranije okupilo samo 40-tak neonacista dok se protuprosvjedu, koji su sazvali sindikati, crkve i neke političke stranke, odazvalo oko 1400 ljudi.

Berlinska policija govori o “manevru“ kojim su organizatori neonacističkog marša htjeli izbjeći blokadu što se redovito događalo ranijih godina.

Oko 600 desničara prošlo je trasom od Alexanderplatza prema istoku u smjeru četvrti Friedrichshein. Bili su odjeveni u crno-bijele boje budući da je policija zabranila nošenje uniformi.

Neki od sudionika su nosili natpise poput “Ubojstvo na zastarijeva“, aludirajući na to da Hess u 93. godini nije počinio samoubojstvo, kako glasi službeni uzrok smrti, nego da je ubijen.

Oba okupljanja osiguravalo je oko 2300 policajca kojima je najvažniji zadatak bio odvajanje pripadnika lijeve i desne scene.

Neonacističke skupine svake godine održavaju skupove na dan Hessova rođenja i dan njegove smrti. Usprkos činjenici da je Hess 1941. pobjegao zrakoplovom u Veliku Britaniju gdje je htio sklopiti pakt sa Saveznicima, zbog čega ga je Hitler u odsustvu osudio na smrt, bivši drugi čovjek nacionalsocijalističke nomenklature u radikalnim krugovima slovi kao “mučenik“ zbog svog nikad odbačenog nacionalsocijalističkog svjetonazora i činjenice da je u zatvoru proveo punih 46 godina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.