ATLETSKO EP Sjajni Duplantis zlatni u motki sa 6.05m

epa06946685 Members of team Britain celebrate after winning the women's 4x100m Relay final at the Athletics 2018 European Championships, Berlin, Germany, 12 August 2018.  EPA/SRDJAN SUKI

Posljednjeg dana Europskog atletskog prvenstva u Berlinu blistao je mladi švedski skakač s motkom Armand Duplantis (18) koji je s preskočenih 6.05 metara stigao na diobu drugog mjesta ljestvice svih vremena na otvorenom.

Duplantis, koji će 10. studenoga ove godine navršiti 19 godina, u Berlin je stigao s osobnim rekordom od 5.95m, a u finalu EP-a je skakao fantastično te iz prvog pokušaja preskakao i 5.95m i 6.00m i 6.05m. Više od njega na otvorenom skakao je samo legendarni Ukrajinac Sergej Bubka, koji drži devet prvih pozicija na ljestvici svih vremena, dok su 6.05m uspijevali preskočiti još samo Rus Maksim Tarasov, Australac Dmitri Markov i Francuz Renaud Lavillenie.

Srebrno odličje osvojio je Rus Timur Morgunov (21) s također sjajnih 6.00m, dok je trostruki europski prvak (2010, 2012, 2014) i vlasnik najboljeg rezultata u Europi ove godine do nedjelje Lavillenie (31) stigao do bronce sa 5.95m.

Britanka Dina Asher-Smith kompletirala je sprinterski “hat-trick”, nakon pojedinačnih zlata na 100 i 200 metara, ona je bila najzaslužnija i za zlatnu medalju britanske štafete na 4×100 metara sjajnom posljednjom izmjenom u kojoj je pretekla Nizozemku Naomi Sedney. Velika Britanija je na kraju slavila s najboljim vremenom u svijetu ove godine od 41.88 sekundi, braniteljice naslova Nizozemke stigle su do srebra sa 42.15, a broncu su osvojile Njemice sa 42.23. Zanimljivo, Dafne Schippers je tako natjecanje u Berlinu završila s tri srebra, a svaki je put morala gledati u leđa Asher-Smith.

Velika Britanija osvojila je zlatnu medalju na 4×100 metara i u muškoj konkurenciji, a to je treće uzastopno europsko zlato za Britance do kojega su došli u vremenu 37.80 sekundi. Srebro je ponajviše zahvaljujući sjajnom Ramilu Gulijevu osvojila Turska s novim nacionalnim rekordom od 37.98, dok su novi nacionalni rekord trčali i brončani Nizozemci sa 38.03.

Poljakinja Anita Wlodarczyk (33) nastavila je dominirati bacanjem kladiva, dvostruka olimpijska pobjednica i trostruka svjetska prvakinja u Glasgowu je četvrti put zaredom osvojila i europski naslov i to s novim rekordom europskih prvenstava od 78.94 metara. Srebro je s novim francuskim rekordom od 74.78m osvojila Alexandra Tavernier (24), a broncu Poljakinja Joanna Fiodorow (29) sa 74.00m.

Portugalski veteran Nelson Evora (34) sa svojim je najboljim rezultatom sezone od 17.10 metara osvojio zlato u troskoku. Zanimljivo, Evori je ovo prva medalja s europskih prvenstava iako je tijekom karijere osvajao i olimpijski naslov (Peking 2008) i naslov svjetskog prvaka (Osaka 2007). Srebro je osvojio naturalizirani Azer Alexis Copello (32) sa 16.93m, a broncu Grk Dimitrios Tsiamis (36) sa 16.78m.

Neobična situacija dogodila se u utrci atletičarki na 5000 metara u kojoj je na kraju slavila favorizirana Nizozemka Sifan Hassan (25) s rekordom europskih prvenstava od 14:46.12 minuta. Za Hassan je ovo drugo europsko zlato, a prvo je osvojila prije četiri godine u utrci na 1500m. Srebro je sa 14:53.05 osvojila Britanka Eilish McColgan (27), a broncu braniteljica naslova Turkinja Yasemin Can (21) sa 14:57.63, no tragičarka utrke bila je Izraelka Lonah Salpeter, koja j ciljem prošla kao četvrta sa 15:01.00. Ona je u finiš krenula krug prije kraja te je počela slaviti drugo mjesto samo da bi shvatila kako je pogrešno brojala krugove te se morala vratiti na stazu. Salpeter potom nije imala snage za još jedan finiš te je ostala bez medalje.

Zlato na 1500 metara osvojila je Britanka Laura Muir (25) sa 4:02.32 čime je osvojila svoju prvu medalju s velikih natjecanja na otvorenom. Muir je vrlo rano zasjela na čelo utrke i jakim ritmom onemogućila suparnice da ju iznenade. Srebro je osvojila Poljakinja Sofia Ennaoui (22) sa 4:03.08, a broncu još jedna Britanka Laura Weightman sa 4:03.75. Ritam utrke bio je prejak za braniteljicu naslova Poljakinju Angeliku Cichocku koja je na kraju bila posljednja, 12.

Njemica Gesa Felicitas Krause (26) obranila je naslov europske prvakinje na 3000 metara sa zaprekama, ona je ciljem prošla u vremenu 9:19.80 ispred srebrne Švicarke Fabienne Schlumpf (27) sa 9:22.29 i brončane Norvežanke Karoline Grovdal (28) sa 9:24.46.