Anand svjetski prvak u brzom šahu, Šarić 20.

Nakon trodnevnog natjecanja i 15 odigranih kola završeno je Svjetsko prvenstvo u rapid šahu, disciplini u kojoj su za cijelu partiju igrači imali samo po 15 minuta uz dodatak od 10 sekundi nakon svakog odigranog poteza, a prvakom je postao proslavljeni indijski velemajstor i bivši svjetski prvak u klasičnom šahu Viswanathan Anand, dok je hrvatski velemajstor Ivan Šarić osvojio odlično 20. mjesto.

Anand, koji je nosio titulu prvaka u klasičnom šahu od 2000. do 2002. te od 2006. do 2013. godine, nanizao je šest pobjeda uz devet remija i sa 10,5 bodova podijelio prvo mjesto s Rusima Vladimirom Fedosejevom i Ianom Nepomniačijem. No, pobjednički pokal pripao je 48-godišnjem Indijcu zbog mnogo boljeg Buchholza. O posebnoj vrijednosti njegova rezultata govori podatak da je popravio rejting čak za 47 bodova.

Zanimljivo je da je posljednjeg dana Anand postigao samo jednu pobjedu uz 4 remija, a baš ta pobjeda nad Rusom Aleksandrom Griščukom bila je presudna, jer je nakon toga u posljednjem kolu Griščuk sa crnim figurama svladao branitelja naslova i aktualnog svjetskog prvaka Magnusa Carlsena te tako otvorio put Anandu prema konačnoj pobjedi.

Veliki uspjeh osvajanjem četvrtog mjesta ostvario je Kinez Xiangzhi Bu, a Magnus Carlsen je završio tek na 5. mjestu s gubitkom rejtinga od 28 bodova. Neobično je da je na prvenstvu pretrpio čak 3 poraza i to sva tri kad je vodio bijele figure.

Naš velemajstor Ivan Šarić je posljednjeg dana osvojio 2,5 boda i sa ukupno 9 bodova završio na izvrsnom 20. mjestu, pri čemu je popravio rejting za 60 bodova. Naš drugi predstavnik Marin Bosiočić je u finišu osvojio samo 1,5 bod, pa je završio na 81. mjestu sa 7 bodova.