Amerigo Vespucci: U Dubrovnik uplovio ”najljepši brod na svijetu”

Autor:

Dubrovnik, 26.5.2016 - ''Najljepši brod na svijetu'', talijanski školski brod ''Amerigo Vespucci'' uplovio je u èetvrtak u dubrovaèku luku Gruž. Nakon dugog razdoblja mirovanja radi važnih radova na osuvremenjivanju, u Dubrovnik je uplovio u sedmoj etape svoje pomorske misije u èast 85. godišnjice. Rijeè je o povijesno najznaèajnijem brodu talijanske Ratne Mornarice koji æe u hrvatskoj luci ostati do 29. svibnja.
foto HINA/ Nikša MILETIÆ/ ua

”Najljepši brod na svijetu”, talijanski školski brod ”Amerigo Vespucci” uplovio je u četvrtak u dubrovačku luku Gruž.

Nakon dugog razdoblja mirovanja radi važnih radova na osuvremenjavanju, u Dubrovnik je uplovio u sedmoj etapi svoje pomorske misije u čast 85. godišnjice Riječ je o povijesno najznačajnijem brodu talijanske Ratne Mornarice koji će u hrvatskoj luci ostati do 29. svibnja.
Školski brod Amerigo Vespucci porinut je 22. veljače 1931.u Castellamare di Stabia te je i danas u službi obučavanja kadeta Akademije iz Livorna. Dug je 101 metar, širok 15,5 metara s gazom od 7,3 metra i nosivošću od približno 4.000 tona, a poznat je kao ”najljepši brod na svijetu”. Kako napominju iz Talijanskog veleposlanstva, od početka svog postojanja brod je gotovo svake godine služio za obuku uglavnom za kadete Pomorske Akademije, ali i za polaznike Pomorskog Učilišta, današnje Vojne Pomorske škole ”Francesco Morosin”.
Osim brojnih kraćih plovidbi Sredozemljem, uglavnom u proljeće ili jesen, od 1931. do 2013. ”Amerigo Vespucci” je ostvario čak 79 obrazovnih misija čiji su korisnici bili polaznici 1. klase Pomorske Akademije u Livornu, od kojih 42 u Sjevernoj Europi, 23 na Sredozemlju, četiri na istočnom Atlantiku, sedam u Sjevernoj Americi, jedna u Južnoj Americi te dvije u sklopu jedinog oplovljavanja zemaljske kugle, koje se odvijalo od svibnja 2002. do rujna 2003. godine, razdoblja u kojem je brod sudjelovao u aktivnostima vezanim uz ”America’s Cup” 2003. godine na Novom Zelandu.
Na brodu Vespucci je nedavno izvršeno osuvremenjavanje brodskog operativnog kapaciteta te osobito prilagodba logističkog smještaja u skladu sa standardima suvremenog života. Zamijenjen je motor i električni generator, a dodan je novi propeler te novi sustavi platformi, učinkovitiji i strogo usmjeren na zaštitu okoliša.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)