500 TISUĆA LJUDI SE “NE BOJI” “Napad se dogodio na Laa Ramblasu, u srcu grada, teško smo pogođeni”,

Autor:

epa06165256 A van of Catalonian Police Mossos d'Esquadra covered with flowers given by residents and a banner reading 'Justice and Peace' during the rally under the motto 'No tinc por' (I am not scared) to protest against terrorist attacks in Barcelona, Spain on 26 August 2017. Thousands of people in Spanish cities took part in protests against recent terror attacks. A total 15 people were killed and some 130 other people were injured in two terrorist attacks committed in the Catalonian cities of Barcelona and Cambrils last 17 August.  EPA/Quique Garcia

Pod geslom “Ne bojim se” nekih 500.000 ljudi, prema procjeni policije, odalo je u subotu na ulicama Barcelone počast žrtvama terorističkih napada u Kataloniji te izrazilo protivljenje nasilju, a među njima bio je i španjolski kralj Felipe VI.

Okupljanje su organizirale gradska vlast Barcelone i regionalna vlada Katalonije devet dana nakon ubojstva 15 prolaznika u Barceloni i Cambrilsu. Od posljednica nasrtaja jurećeg kombija i hladnog oružja u bolnicama su još uvijek 23 osobe.

“Došla sam pozdraviti najzaslužnije. Policajace i medicinsko osoblje”, rekla je jedna žena na Trgu Katalonije, mjestu okupljanja.

Na čelu povorke hodali su policajci, liječnici, vatrogasci i ostalo osoblje koje je pomagalo unesrećenima dok su iza njih bili španjolski kralj Felipe VI., španjolski premijer Mariano Rajoy, katalonski predsjednik Carles Puigdemont te ostali političari.

“Protivim se svakom nasilju te želim odati počast žrtvama”, rekao je stanovnik susjednog gradića Sabadella ekvadorskog porijekla. “Želimo mir”, dodao je.

Tisuće crvenih, bijelih i žutih ruža, ujedno boja Barcelone, podignute su u zrak i ostavljene u počast poginulima. Gradom na obali Sredozemnog mora odjekivao je povik “Ne bojim se” i vijorile su se katalonske i španjolske zastave.

“Vaši ratovi su naši mrtvi”, isticalo se na porukama građana.

“Želimo otvoriti raspravu koje nema u službenim govorima”, rekao je jedan mladić s takvom porukom referirajući se na sudjelovanje Španjolske u borbi protiv skupine tzv. Islamske države (IS).

IS je preuzeo odgovornost za napade i zaprijetio u četvrtak novim atentatima ako se Španjolska ne povuče iz međunarodne koalicije koja ratuje protiv IS-a. Nekoliko stotina španjolskih vojnika u Iraku obučava iračke vojnike u borbi protiv te džihadističke skupine, a španjolski ministar vanjskih poslova najavio je još veći doprinos nakon napada u Kataloniji.

Skup iskorišten za pitanje neovisnosti Katalonije

“Puni smo emocija kao i cijeli narod”, rekao je jedan vatrogasac kojemu je uručena crvena ruža. Građani su im pljeskali dok su političarima iz Madrida uputili zvižduke.

Zagovornici nezavisnosti sjeveroistočne pokrajine Katalonije iskoristili su okupljanje kako bi odaslali službenom Madridu poruke uoči referenduma najavljenog za 1. listopada. Španjolski ustavni sud taj referendum smatra nezakonitim, a vlada u Madridu je ranije poručila da se izjašnjavanje neće održati. Čuli su se zvižduci premijeru Marijanu Rajoyu i kralju Felipeu VI. dok su pružali ruke policajcima i medicinskom osoblju.

“Nije u redu što su neki iskoristili ovo za političke ciljeve. To je ružno”, rekao je Albert Rivera, predsjednik stranke centra Građani koja podupire cjelovitost Španjolske i protivi se referendumu. Rođen u Barceloni Rivera je rekao da su teroristi gradu zadali bolan udarac. “Napad se dogodio na Laa Ramblasu, u srcu grada, teško smo pogođeni”, izjavio je.

Bio je to prvi put da španjolski kralj sudjeluje u povorci s narodom premda je Felipe VI., tada kao princ, sudjelovao u uličnoj povorci u Madridu gdje su u bombaškim napadima 2004. poginule 192 osobe. Španjolska je nakon toga prekinula savezništvo u okupaciji Iraka.

“Stavljanje razlika po strani čini nas velikima”, poručio je Rajoy napomenuvši da je bitno jedinstvo naroda u ovakvim trenucima.

U maršu i sestra dvojice atentatora

Među okupljenima su bili muslimani, a vidjele su se i poruke “Ne islamofobiji”. Katalonski predsjednik Puigdemont je rekao: “Ovo je fotografija desetljeća. Ona govori sama za sebe”.

Među okupljenima je bila i sestra 17-godišnjeg Mousse i 28-godišnjeg Drissa Oukabira. Prvog brata ubila je policija nakon napada u Cambrilsu, a drugi je u pritvoru blizu Madrida optužen da je unajmio kombi kojim su pregaženi prolaznici na šetalištu Las Ramblas u Barceloni.

“Neka mladi osjete Kataloniju kao svoju zemlju i neka budu sposobni odbiti radikalne poruke”, rekla je sestra dvojice braće koji su sudjelovali u napadu i dodala “Moramo biti autokritični i promijeniti puno stvari”.

Gradonačelnica Barcelone Ada Colau je uvjerena kako će se Barcelona oporaviti, a suživot biti moguć. “Atentat poput ovog obilježava grad, zemlju i ljude. No jedna stvar je kada ostane rana, a druga kada ostane ožiljak”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)